W 2021 r. możliwy jest wzrost dostaw serwerów o 6-7 proc. – zdaniem Trendforce. Jednak za tym wynikiem będą stać przede wszystkim zakupy sprzętu do chmurowych centrów danych, na czym korzystają głównie dostawcy ODM. Chociaż pandemia Covid-19 pozostaje nieprzewidywalna, analitycy uważają, że sprzedaż markowych urządzeń (firmy OEM), może zmniejszyć się w 2021 r.

Jak uzasadniono, rozpowszechnianie urządzeń przenośnych doprowadziło do dużego zapotrzebowania na przechowywanie i przetwarzanie w chmurze. Ponieważ przedsiębiorstwa podejmują projekty transformacji cyfrowej, gwałtownie wzrósł popyt na usługi chmurowe. Do tego rozwinął się e-handel.

Według TrendForce hiperskalowi operatorzy odpowiadają już za prawie 40 proc. całkowitego popytu na serwery w IV kw. br. Liczba największych centrów danych jest obecnie trzykrotnie wyższa niż w latach 2012–2014.

Możliwa wymiana sprzętu

Przewiduje się, że wprowadzenie w 2021 r. nowych platform serwerowych Intela (Ice Lake w technologii 10 nm) oraz AMD (7 nm) może spowodować falę wymiany sprzętu w firmach i dodatkowe zapotrzebowanie na serwery, wynikające z rozbudowy infrastruktury centrów danych.

Przeważa też przekonanie, że nowa normalność wywołana przez pandemię będzie nadal generować popyt na usługi w chmurze.

Do tego pojawił się popyt na małe data center, co analitycy tłumaczą niepewnością geopolityczną.

Według prognozy dostawy serwerów wzrosną globalnie o około 6-7 proc. w przyszłym roku, ale większość z dodatniego wyniku będzie efektem popytu w centrach danych w Ameryce Północnej.

Dwa scenariusze dla rynku serwerów
Pozytywny: zakładając, że pandemia zostanie opanowana w I poł. 2021 r., przewiduje się, że dostawy serwerów wzrosną o 5-6 proc. w całym 2021 r. Działania związane z transformacją cyfrową (zmiana modelu pracy i spędzania czasu wolnego) zapewnią większy popyt zwłaszcza w USA, zwiększając tym samym dostawy serwerów ODM o 12 proc.
Negatywny: jeżeli pandemia będzie nadal rozszerzać się od końca 2020 r. do początku 2021 r., to gospodarka poniesie duże straty, przez co zostaną ograniczone inwestycje w przedsiębiorstwach. W tym scenariuszu dostawy serwerów wzrosną o mniej niż 4 proc. rok do roku w 2021 r., w tym firm ODM o 10 proc.

Czy niezależnie od tego, co się będzie działo w przyszłym roku, azjatyccy dostawcy ODM osiągną dwucyfrowy wzrost sprzedaży. Mimo nieprzewidywalności pandemii Trendforce oczekuje, że w przyszłości utrzyma się pozytywny trend na rynku serwerów.

Scenariusze dla rynku serwerów na 2021 r. (wzrost dostaw w proc. wobec 2020 r.)

Scenariusz bazowyPozytywny wpływ pandemiiNegatywny wpływ pandemii
Dostawy serwerów (cały rynek)6-7%5-6%3-4%
Dostawy serwerów firm ODM17%12%10%
Źródło: TrendForce