Liczba naruszeń danych wzrosła o 19% w II kwartale 2025 roku w porównaniu do I kwartału (235 tys. wobec 197,6 tys.). W ciągu pierwszego półrocza tego roku w Polsce naruszono bezpieczeństwo łącznie 432,6 tys. kont użytkowników. Na świecie liczba wycieków kont wzrosła aż o 34% – z 70 milionów do 94 milionów. Najbardziej dotknięte krajami w II kwartale były Stany Zjednoczone, Francja, Indie, Niemcy i Izrael.

–  Cyfrowa era wymusza na nas coraz częstsze udostępnianie danych osobowych, by wykonywać codzienne czynności.Niezależnie od tego, czy podajesz imię i adres przy zamówieniu jedzenia, czy numer telefonu przy rezerwacji wizyty u fryzjera, nie ma pewności, że firmy odpowiednio zabezpieczają te dane. W niepowołanych rękach mogą one posłużyć do kradzieży tożsamości, oszustw w mediach społecznościowych, ataków phishingowych lub zostać sprzedane w dark webie – komentuje Sarunas Sereika, menedżer produktu w firmie Surfshark.

W ujęciu globalnym Polska z 235 tys. wycieków kont uplasowała się na 22. miejscu pod względem liczby naruszeń. Średnio oznacza to dwa naruszenia danych na minutę. Analiza wycieków danych przeprowadzona przez Surfsharka od 2004 roku wskazuje, że w Polsce od tego czasu naruszono łącznie aż 193,7 mln.

Dziesięć krajów z największą liczbą naruszeń danych w II kwartale 2025 roku to:

Stany Zjednoczone – 42,5 mln

Francja – 11,4 mln

Indie – 1,7 mln

Niemcy – 1,3 mln

Izrael – 1,2 mln

Kanada – 968,6 tys.

Wielka Brytania – 944 tys.

Tajlandia – 889,1 tys.

Brazylia – 639,6 tys.

Chiny – 578,3 tys.

Kraje o najwyższej gęstości wycieków danych w II kwartale 2025 roku (liczba naruszonych kont na 1 000 mieszkańców):

Francja – 172

Izrael – 130

Stany Zjednoczone – 123

Singapur – 26

Kanada – 24

Sudan Południowy – 23

Belgia – 21

Irlandia – 16

Szwajcaria – 16

Niemcy – 15