Google pożegna własne chromebooki. Nie będzie już nowych laptopów Pixelbook z systemem ChromeOS – informuje The Verge. Decyzja jest zaskakująca, bo jeszcze w lipcu br. producent informował o przygotowaniu urządzeń nowej generacji.

Tym niemniej można ją wytłumaczyć załamaniem sprzedaży chromebooków. W II poł. 2021 r. i I poł. 2022 r. spadek wyniósł ok. 50 proc. r/r. W czasie pandemii były to popularne urządzenia kupowane na rozwiniętych rynkach do zdalnej edukacji – wówczas sprzedaż zwiększyła się około 3-krotnie. Jednak po zakończeniu lockdownów zainteresowanie klientów mocno się zmniejszyło (a na to nałożył się generalnie spadek na rynku notebooków). Do tego Pixelbooki nie należały do najlepiej sprzedających się laptopów z ChromeOS. Na rynku prym wiodą markowi producenci przenośnych PC.

CEO Google’a Sundar Pichai zapowiedział niedawno „uproszczenie” firmy, aby usprawnić jej działanie w obliczu ryzyka spowolnienia gospodarczego.

Według nieoficjalnych informacji pracownicy zaanagażowani dotychczas w Pixelbooki mają zająć się innymi projektami, zwłaszcza dotyczącymi smartfonów.