Euvic poszerza krąg podmiotów powiązanych z grupą kapitałową. Porozumienie spółki Euvic IT i Wojciecha Wolnego. lidera grupy Euvic, ujawniło się jako akcjonariusz KBJ z 5,05 proc. udziału (w tym Wojciech Wolny ma osobiście 0,53 proc.). Obecnie cały pakiet jest warty ponad 1,5 mln zł. Ponadto spółki podpisały list intencyjny, w którym Euvic zobowiązał się do objęcia nowej emisji akcji.

Celem Euvic jest rozszerzenie portfolio usług grupy o kompetencje w pełnym zakresie produktowym SAP-a. Warszawska spółka KBJ jest jedynym polskim partnerem SAP Polska i SAP AG notowanym na GPW i jedną z największych firm wdrożeniowych na rynku.Oferuje usługi w pełnym zakresie produktowym SAP – od ERP i S/4 HANA poprzez rozwiązania Business Intelligence, po budowę dedykowanych rozwiązań dla biznesu. Świadczy usługi wdrożenia, utrzymania i rozwoju, doradcze, audytorskie i szkoleniowe. Współpracuje głównie z dużymi przedsiębiorstwami w kraju i za granicą. Realizuje też duże kontrakty w sektorze publicznym. Ma ponad 200 klientów w 10 krajach.  

Pakiet kontrolny KBJ posiada nadal January Ciszewski i jego spółka JR Holding (50,17 proc. udziału).

Co ciekawe, ten sam inwestor był do niedawna głównym akcjonariuszem krakowskiej spółki Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne. W listopadzie br. sprzedał Euvic znaczącą część swoich akcji. Unima 2000 dołączyła do grupy.

Po 3 kwartałach 2022 r. przychody KBJ wyniosły 55,1 mln zł, w porównaniu do 49,5 mln zł przed rokiem. Strata netto wyniosła 0,24 mln zł wobec 1,9 mln zł zysku w kw. I-III 2021 r.

W III kw. 2022 r. KBJ osiągnął 18,4 mln zł przychodów, czyli nieco więcej niż rok wcześniej (18,4 mln zł). Miał stratę netto 0,86 mln zł (zysk 1,4 mln zł przed rokiem).

Wojciech Wolny: to długofalowa inwestycja

Według Euvic inwestycja w KBJ to kontynuacja strategii, która zakłada osiągnięcie 4 mld zł przychodu do 2030 r.

„KBJ działa na rynku, który w najbliższych latach czeka ogromna hossa”– uważa Wojciech Wolny, prezes Euvic SA.

Jak zapewnia, inwestycja Euvic ma charakter długofalowy, branżowy, a nie kapitałowy. „Po sprzedaży akcji Bonair brakowało nam kompetencji w zakresie ERP” – wyjaśnia szef grupy.

Głównym celem strategicznym KBJ jest zwiększenie zasięgu i skali działalności. Grupa Euvic uzupełnia i rozszerza ofertę o kompetencje strategiczne z punktu widzenia jej klientów i biznesu – w tym przypadku właściwe dla tworzenia i wdrażania systemów klasy ERP.

Małe firmy będą sięgać po chmurowego SAP-a

Artur Jedynak, prezes KBJ od blisko 18 lat, przekonuje, że pojawienie się Euvic w akcjonariacie spółki pozwoli na rozbudowę zespołów i ekspansją zagraniczną.

„Mamy w planie zintensyfikowanie naszej działalności w zakresie migracji SAP do chmury i zyskanie pozycji lidera w tym obszarze” – zapowiada szef KBJ.

Łukasz Czernecki, wiceprezes Euvic SA, przewiduje, że po SAP-a w chmurze będą sięgać nie tylko korporacje, lecz także mniejsze podmioty, szukając usprawnienia swoich procesów i zarządzania zasobami.