Duże zwolnienia w poznańskiej firmie IT
Pracę traci ok. 150 osób.

Spółka wyjaśnia zwolnienia koniecznością dostosowania się do nowego otoczenia biznesowego.
Poznańska spółka Netguru, dostawca oprogramowania i usług, redukuje załogę. Z firmą rozstaje się ok. 150 osób – w tym ludzi na etacie oraz kontraktorów. Oznacza to zmniejszenie zespołu o ok. 16 proc. wobec końca 2022 r., gdy dla Netguru pracowało ok. 900 osób.
Spółka poinformowała o zwolnieniach w serwisie GoWork. Decyzję wyjaśnia reorganizacją. „Zmiany te były konieczne, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i przygotować firmę na nowe wyzwania” – komunikuje Netguru. Potwierdza również, że redukcje objęły niemal wszystkie działy firmy i zespół zarządzający. Zapewnia o wsparciu dla osób, które muszą odejść.
Netguru działa od 2008 r. W portfolio ma m.in. takie usługi jak projektowanie produktów, web development, mobile development, wsparcie i zarządzanie. Wśród obsługiwanych sektorów podaje takie jak fintech, retail, opieka zdrowotna i edukacja.
W 2021 r. spółka osiągnęła 232,1 mln zł przychodów (+46 proc. r/r), w tym 83 proc. wypracowała za granicą, najwięcej w Niemczech (22 proc. obrotu). Zysk netto zwiększył się o 17 proc., do 27 mln zł.
Aktualizacja (30.03)
„Należy spodziewać się kolejnych takich wiadomości”
„W branży nastąpiła zasadnicza zmiana. Obecnie nie każdy, kto dysponuje zasobami jest skazany na sukces. Obawiam się, że należy spodziewać się kolejnych wiadomości o takim charakterze z polskiego rynku. Niewykluczone, że wyczekiwany był ten pierwszy, który zdecyduje się na taki krok. Niewątpliwie kluczową okolicznością skłaniająca do podejmowania tych trudnych decyzji pozostaje sytuacja rynkowa, która w pierwszym kwartale nie była, mówiąc kolokwialnie, najlepsza. Pozostaję przy tym jednak optymistą, jeśli chodzi o rozwój sektora w Polsce” – komentuje prezes Inetum Polska, Marek Pokorski.
W jego opinii najlepiej poradzą sobie organizacje dające klientom więcej niż dostęp do zasobów IT, a pracownikom możliwość rozwoju. Zdaniem prezesa większego znaczenia nabierają kompetencje miękkie. Braki na tym polu mogą stanowić niemałe obciążenie dla firm.
Podobne aktualności
Mniej ofert pracy dla specjalistów IT w USA
„Pocieszające jest to, że pozytywne wyniki przeważają nad negatywnymi" - mówi ekspert o danych z rynku pracy IT w USA.
Talenty IT, których coraz bardziej brakuje firmom
Niedobór kandydatów o pożądanych umiejętnościach pogłębia się - wynika z badania.
Powody, dla których programiści zmieniają pracę
„Trzeba się mocno postarać, żeby objąć wybrane stanowisko. To nie znaczy, że pracy nie ma” – mówi ekspert.