Poznańska spółka Netguru, dostawca oprogramowania i usług, redukuje załogę. Z firmą rozstaje się ok. 150 osób – w tym ludzi na etacie oraz kontraktorów. Oznacza to zmniejszenie zespołu o ok. 16 proc. wobec końca 2022 r., gdy dla Netguru pracowało ok. 900 osób.

Spółka poinformowała o zwolnieniach w serwisie GoWork. Decyzję wyjaśnia reorganizacją. „Zmiany te były konieczne, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i przygotować firmę na nowe wyzwania” – komunikuje Netguru. Potwierdza również, że redukcje objęły niemal wszystkie działy firmy i zespół zarządzający. Zapewnia o wsparciu dla osób, które muszą odejść.

Netguru działa od 2008 r. W portfolio ma m.in. takie usługi jak projektowanie produktów, web development, mobile development, wsparcie i zarządzanie. Wśród obsługiwanych sektorów podaje takie jak fintech, retail, opieka zdrowotna i edukacja.

W 2021 r. spółka osiągnęła 232,1 mln zł przychodów (+46 proc. r/r), w tym 83 proc. wypracowała za granicą, najwięcej w Niemczech (22 proc. obrotu). Zysk netto zwiększył się o 17 proc., do 27 mln zł.

Aktualizacja (30.03)

„Należy spodziewać się kolejnych takich wiadomości”

W branży nastąpiła zasadnicza zmiana. Obecnie nie każdy, kto dysponuje zasobami jest skazany na sukces. Obawiam się, że należy spodziewać się kolejnych wiadomości o takim charakterze z polskiego rynku. Niewykluczone, że wyczekiwany był ten pierwszy, który zdecyduje się na taki krok. Niewątpliwie kluczową okolicznością skłaniająca do podejmowania tych trudnych decyzji pozostaje sytuacja rynkowa, która w pierwszym kwartale nie była, mówiąc kolokwialnie, najlepsza. Pozostaję przy tym jednak optymistą, jeśli chodzi o rozwój sektora w Polsce” – komentuje prezes Inetum Polska, Marek Pokorski.

W jego opinii najlepiej poradzą sobie organizacje dające klientom więcej niż dostęp do zasobów IT, a pracownikom możliwość rozwoju. Zdaniem prezesa większego znaczenia nabierają kompetencje miękkie. Braki na tym polu mogą stanowić niemałe obciążenie dla firm.