W I kw. finansowym 2017, zakończonym 1 października br., zysk netto Avnetu spadł o 47,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, do 68,8 mln dol., przy przychodach wielkości 6,04 mld dol. (-13,3 proc. rok do roku). Zysk operacyjny poszedł w dół o 19,7 proc., do 193 mln dol.  

Wyraźnie gorszy wynik niż w ub.r. miał dział VAD – Avnet Technlogy Solutions, który – zgodnie z umową zawartą we wrześniu br. – zostanie przejęty przez Tech Datę. Zysk operacyjny spadł o 38,9 proc., do 42,7 mln dol. Marża operacyjna skurczyła się z 3,0 proc. do 2,3 proc. Sprzedaż wyniosła natomiast 1,87 mld dol. – o 21,2 proc. mniej niż w poprzednim roku. Pomijając jeden tydzień dodatkowej sprzedaży w ub.r., spadek wyniósł 14,8 proc. We wszystkich 3 regionach Avnet TS zaliczył dwucyfrowe spadki. Najgorzej wypadła Ameryka Północna. Region EMEA zamknął bilans przychodów w minionym kwartale na 14,3-procentowym minusie (-11 proc. bez ekstra tygodnia), co oznacza kwotę 580,3 mln dol.

Tech Data zgodziła się zapłacić za dział Technology Solutions 2,6 mld dol. CEO Avnetu, William Amelio, zapewnił, że teraz nie ma takiej opcji, aby nabywca mógł renegocjować cenę.

Wyniki VAD-a pociągnął w dół mniejszy popyt na serwery i pamięci masowe w centrach danych. Jak poinformował CEO Avnet Technology Solutions, Patrick Zammit, pamięci flash odpowiadają za blisko połowę sprzedaży storage'u, ale bilans pogorszył dalszy spadek popytu na pamięci masowe starszego typu.

Ponadto według szefa VAD-a klienci końcowi odkładają decyzje o zakupie, próbując ocenić, jaka technologia będzie dla nich najlepsza w przyszłości. CEO uważa, że najważniejszą rolę przy podejmowaniu decyzji przez użytkowników odegra chmura hybrydowa.

William Amelio uważa, że Avnet czeka lepsza przyszłość bez działu VAD. "Sprzedaż Technology Solutions pozwoli nam skoncentrować się na dystrybucji komponentów elektronicznych." – wyjaśnia szef spółki.

Przekonuje, że dzięki przejęciu dystrybutora Premier Farnell Avnet uzyskał unikalne możliwości w tym zakresie i zwiększa inwestycje. W przypadku działu Electronics Marketing, który pozostanie w Avnecie, spadek sprzedaży był niższy, niż działu TS (-9,3 proc., do 4,17 mld dol.).

Avnet wyłączył z prognozy na kolejny kwartał dział Technology Solutions. Przewidywana sprzedaż wyniesie 4,2 – 4,5 mld dol.