Duże kary dla nieuczciwych prezesów
Nawet 1 mln zł kary zapłacą prezesi spółek giełdowych za naruszenie obowiązków informacyjnych. Tak chce Ministerstwo Finansów.
Kary nakłada Komisja Nadzoru Finansowego, np. za to, że spółka giełdowa nie poinformuje rynku o ważnych umowach. Obecnie najwyższa kara za takie uchybienie to 100 tys. zł. Resort finansów chce ją zwiększyć dziesięciokrotnie. Sankcje mają być zaostrzone w sytuacji, gdy spółka narusza obowiązki informacyjne związane z przekazywaniem informacji poufnych lub raportów opisujących sytuację finansową firmy.
Konsekwencje ponosiliby nie tylko członkowie zarządu, lecz także rad nadzorczych spółek. Tym ostatnim groziłaby kara w wysokości do 50 tys. zł. Ma to zmobilizować członków rad nadzorczych do uważnego „patrzenia na ręce” zarządom. Obecnie nie ponoszą oni odpowiedzialności finansowej ze wspomnianych powodów. Jeszcze bardziej – do 5 mln zł – mają wzrosnąć kary nakładane na spółkę.
Nie wiadomo, czy ustawę uda się uchwalić w tej kadencji Sejmu. Jeśli nie, nowo wybrani posłowie zaczną nad nią pracę od początku.
Podobne aktualności
Ponad 5 mln zł na urządzenia sieciowe w resorcie finansów
Ministerstwo kupuje blisko 340 przełączników, oprogramowanie NAC, platformę sprzętową.
Meta ukarana za krzywdzenie dzieci
Sąd stanu Nowy Meksyk nałożył na firmę Meta karę w wysokości 375 milionów dolarów
KSeF: ministerstwo odpiera zarzuty
Przedstawiciele resortu i KAS zapewnili, że KSeF jest gotowy do działania.
