Analitycy wskazują, jakie segmenty rynku wyświetlaczy LFD będą szczególnie dobrze prosperować w najbliższych latach. Według prognozy przychody zwiększą się globalnie z 13,1 mld dol. w 2021 r. do 18,6 mld dol. do 2026 r., co przekłada się na średnią roczną stopę wzrostu 7,2 proc. – według MarketsandMarkets.

Klienci cenią interaktywność, innowacje i wysoką rozdzielczość

Jest szereg czynników, które spowodują wzrost wydatków klientów końcowych. Przewiduje się, że w sektorze komercyjnym poszerzy się zastosowanie ekranów interaktywnych, a innowacje i rozwój technologiczny będą budować ciągłe zainteresowanie dużymi wyświetlaczami.

Rosnącą sprzedaż powinien powodować zwiększony popyt na LFD o wysokiej rozdzielczości, tj. 4K i 8K, w takich sektorach, jak: edukacja, opieka zdrowotna, sport i rozrywka, a także rosnące inwestycje na rynkach wschodzących w projekty obejmujące nieruchomości i infrastrukturę publiczną.

Wzrost z bezpośrednim widokiem

Analitycy przypuszczają, że segment wyświetlaczy z bezpośrednim widokiem o drobnych pikselach (direct-view fine-pixel LED) będzie rósł najszybciej w ciągu najbliższych 5 lat. Wyświetlacze direct view nie mają panela LCD. Cechuje je wysoki kontrast i jasność, szerokie kąty widzenia oraz długa żywotność. Są ponadto łatwe w instalacji i skalowalne, nadają się do zastosowania zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz – wyliczają ich zalety analitycy.

Oczekuje się, że wzrost rynku będzie napędzać rozwój ponad 100-calowych, wstępnie skonfigurowanych uniwersalnych wyświetlaczy LED direct view typu „wszystko w jednym” w technologii fine-pixel.

Największy rynek jest pod dachem

O ile direct-view fine-pixel LED to segment, gdzie wydatki powinny najszybciej rosnąć w najbliższych latach, o tyle największym rynkiem w 2026 r. mają być instalacje wewnętrzne.

Największą wartość sprzedaży właśnie w projektach indoor analitycy przypisują coraz szerszemu zastosowaniu wyświetlaczy wielkoformatowych w handlu detalicznym, edukacji, w korporacjach, hotelach.

Kontrola w wersji wideo

Do wzrostu zapotrzebowania na wewnętrzne ekrany doprowadziło również coraz częstsze stosowanie ścian wideo w centrach dowodzenia i kontroli oraz w innych tego typu miejscach.

Kioski sterowane dotykiem

Oczekuje się również, że rosnąca popularność samoobsługowych kiosków dotykowych w retailu przyspieszy projekty wielkoformatowych wyświetlaczy w pomieszczeniach.