Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie prezydenci Polski i USA zajęli się tematem budowy sieci 5G w Polsce. Wydali wspólne oświadczenie, które potwierdza treść polsko – amerykańskiej deklaracji z września 2019 r.

"Zobowiązujemy się do współpracy w rozwijaniu rozwiązań technologicznych następnej generacji, a także do korzystania wyłącznie z usług bezpiecznych i zaufanych dostawców, sprzętu, oraz łańcuchów dostaw w ramach naszych sieci 5G" – stwierdzono w deklaracji.

"Polska jest liderem, jeżeli chodzi o korzystanie z zaufanych dostawców, zaufanego sprzętu i właściwych łańcuchów dostaw, dlatego współpracujemy z Polską. Polska też korzysta z usług amerykańskich firm" – pochwalił nasz kraj prezydent USA Donald Trump.

Tym samym Polska w Białym Domu zadeklarowała współpracę z USA, jak również to, że zagwarantuje zróżnicowany łańcuch dostaw od "zaufanych sprzedawców technologii 5G".

 

Huawei poza gronem "zaufanych" (w USA)

Nie wymieniono z nazwy żadnej firmy, jednak gdyby trzymać się literalnie treści wspólnej deklaracji, może ona wykluczać z grona dostawców 5G w Polsce Huawei, którego Amerykanie nie traktują jak "bezpiecznego i zaufanego dostawcę", zarzucając firmie współpracę ze służbami i wskazując na ryzyko szpiegostwa (czemu Huawei zaprzecza). Nowe sankcje mogą jeszcze utrudnić działanie chińskiego koncernu na rynku 5G.

Huawei zapewnia, że dostarcza w pełni bezpieczną infrastrukturę. Zadeklarowało gotowość testowania rozwiązań 5G i uzyskania w Polsce niezależnych certyfikatów bezpieczeństwa.

Jednak w myśl polsko – amerykańskiej deklaracji z ub.r., bezpieczeństwo sieci 5G nie jest kwestią wyłącznie techniczną, lecz obejmuje także zobowiązania dostawcy wobec innych państw.

 

Nowa aukcja na 5G jeszcze w tym roku

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową do końca 2020 r. sieć komercyjna 5G ma działać przynajmniej w jednym dużym mieście kraju, a do 2025 r. – we wszystkich miastach i na głównych szlakach komunikacyjnych. Po anulowaniu aukcji na pasma częstotliwości 5G (3,6 GHz), minister cyfryzacji Marek Zagórski deklarował, że terminy powinny zostać dotrzymane. Nowa aukcja ma zostać ogłoszona i zakończona jeszcze w tym roku. W ub.r. już po zawarciu deklaracji USA – Polska ws. 5G minister twierdził, że żaden dostawca nie zostanie wykluczony z 5G w Polsce. Natomiast bardziej restrykcyjne wymagania mają dotyczyć rdzenia sieci.