Drukarki 3D nie powróciły do poziomów sprzed Covid
Popyt na przemysłowy sprzęt 3D wystrzelił o 60 proc., bo firmy chcą złagodzić problemy w pękających łańcuchach dostaw. Jednak sprzedaż nadal była niższa niż przed pandemią.

Po zakończeniu lockdownów znacznie spadło zapotrzebowanie na tanie drukarki konsumenckie.
Światowe dostawy przemysłowych drukarek 3D mocno przyspieszyły w I poł. 2021 r. (+61 proc. r/r), ale nadal nie powróciły do poziomów sprzed pandemii (-10 proc. wobec II kw. 2019 r.) – według Contextu. Są to maszyny w cenie ponad 100 tys. dol. za szt.
Dla urządzeń z segmentu wzornictwa (20 tys. – 100 tys. dol.) wzrost wyniósł 43 proc., a spadek -5 proc. wobec II kw. 2019 r.
Do końca roku wielkość sprzedaży powinna jednak osiągnąć te z 2019 r. – według prognozy.
Firmy ratują się przed problemami z zaopatrzeniem w produkty
W ub.r. z powodu niepewności wiele inwestycji w rozwiązania druku 3D wstrzymano. Duże zapotrzebowanie w tym roku jest związane z próbami łagodzenia problemów w łańcuchu dostaw produktów i podzespołów.
Łącznie drukarki przemysłowe i wzornicze odpowiadały za 64 proc. globalnych przychodów z systemów 3D w II kw. 2021 r. W Europie wzrost był niższy niż średnia światowa.
Dostawy przemysłowych i wzorniczych drukarek 3D

Konsumenci już nie chcą tyle drukować
Odwrotny trend widać na drukarkach osobistych i hobbystycznych. W ub.r. był duży wzrost, teraz jednak dynamika osłabła do +18 proc. r/r w II kw. 2021 r. W przypadku najtańszych urządzeń konsumenckich (do 2,5 tys. dol. za szt.) spadek wyniósł -32 proc. w br.
Najpopularniejsze w tym dolnym segmencie cenowym są modele do fotopolimeryzacji kadziowej LCD na bazie żywicy, które stanowiły 46 proc. dostaw, w porównaniu z 10 proc. w całym 2019 r.
Dostawy osobistych i hobbystycznych oraz profesjonalnych drukarek 3D

Polska firma beneficjentem wzrostu
W przypadku drukarek profesjonalnych (w cenie 2,5 tys. – 20 tys. dol.) dostawy ożywiły się po pandemii (+38 proc. w II kw. 2021 r. oraz nawet o 33 proc. w porównaniu z II kw. 2019 r.). Jest to bardziej związane z wprowadzeniem nowych modeli przez największe marki, niż ze zmianami związanymi z Covid.
Wszyscy z 10 topowych dostawców odnotowali wzrosty wolumenów w II kw. 2021 r. Wśród producentów sprzętu do druku 3D, dla których był to szczególnie dobry okres, Context wymienia olsztyńską firmę Zortrax.
Dobre prognozy na cały 2021 r.
Firmy zwłaszcza te z USA i Chin coraz bardziej optymistycznie podchodzą do perspektyw wzrostu w drugiej połowie 2021 r. – twierdzą analitycy.
Oczekuje się, że w 2021 r. nastąpi duży wzrost rok do roku, a także że przekroczone zostaną poziomy z 2019 r. Np. dostawy drukarek przemysłowych wzrosną o 35 proc. w porównaniu do 2020 r. oraz o 6 proc. wobec 2019 r.
Podobne aktualności
Materiały do druku. Gorzej niż w czarnym scenariuszu
Sprzedaż materiałów eksploatacyjnych w IV kw. ub.r. okazała się znacznie niższa, niż w pesymistycznej prognozie.
Sprzedaż w dystrybucji w Europie poniżej oczekiwań
W IV kw. 2022 r. wynik był jedynie 1 proc. na plusie. Dobrze poradzili sobie mali i średni resellerzy.