Drugi stopień alarmu w cyberprzestrzeni kraju przedłużony
Premier Tusk podpisał zarządzenie.
Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania – twierdzi RCB.
Bravo-CRP, alarm 2 stopnia zagrożenia dla bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych (w 4-stopniowej skali), będzie obowiązywał w całym kraju przez kolejne 3 miesiące (do 28 lutego 2025 r.). Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie w tej sprawie.
Bravo-CRP oznacza określone zadania dla administracji: obowiązek całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych i zwiększenie dyspozycyjności personelu ds. cyberbezpieczeństwa. Obowiązują też wymagania stopnia pierwszego (Alfa-CRP), takie jak dokonywanie przeglądu procedur, obowiązkowy monitoring systemów ICT i monitoring naruszeń, kontrola dostępności usług oraz kanałów łączności.
Warto dodać, że przez długi okres, od rosyjskiej agresji na Ukrainę obowiązywał w kraju 3 poziom zagrożenia (Charlie-CRP), co oznacza dodatkowo konieczność wdrożenia planów ciągłości działania i przegląd zasobów do wykorzystania w obronie. Poziom ten został obniżony w końcu lutego br.
2 tys. ataków tygodniowo
W czerwcu br. minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przyznał, że ataki na infrastrukturę krytyczną kraju to już codzienność.
Według danych Check Point Research z listopada br. liczba ataków na instytucje rządowe i wojskowe w Polsce przekroczyła średnio 2 tys. tygodniowo.
Zarządzenie premiera przedłużyło też obowiązywanie stopnia alarmowego Bravo, który wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu. W związku z tym administracja publiczna musi zachować szczególną czujność.
Podobne aktualności
72 proc. pracowników jest nieprzygotowana na cyberzagrożenia w pracy
41 proc. pracowników nie miało szkoleń z bezpieczeństwa w firmie.
Rynek cyberbezpieczeństwa IoT wzrośnie o 120 proc. w ciągu 5 lat
"Platformy muszą zapewniać ujednolicone rozwiązania do wykrywania zagrożeń i zarządzania bezpieczeństwem" - twierdzi ekspert.
Premier obniżył poziom alarmu w polskiej cyberprzestrzeni
Nowy stopień alarmowy oznacza, że nadal obowiązują m.in. całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych.