Jest coraz gorzej ze znalezieniem fachowców na polskim rynku. Aż 81 proc. pracodawców ma trudności ze zwerbowaniem nowych pracowników. W 2019 r. o problemie mówiło 70 proc. firm, natomiast w 2018 r. 51 proc. przedsiębiorstw. Specjaliści IT należą do najtrudniejszych do pozyskania – według badania Niedobór talentów”, opracowanego przez ManpowerGroup.

Czas pandemii spotęgował braki

Problem dotyczący ludzi IT ostro pogłębił się w ciągu minionego roku. W poprzedniej edycji badania, przeprowadzonej tuż przed pandemią (w IV kw. 2019 r.), pracownicy IT znaleźli się poza listą 10 profesji najtrudniejszych do pozyskania.

Co więcej, w Polsce sytuacja jest trudniejsza, niż w skali globalnej, gdzie fachowcy IT znaleźli się na 4 miejscu wykazu „talent shortage” (w Polsce na 3 pozycji), a o niedoborze talentów mówi 69 proc. przedsiębiorców. Nasz kraj znalazł się tym samym w pierwszej dziesiątce rynków, gdzie o nowe ręce do pracy jest najciężej.

Źródło: ManpowerGroup, badanie „Niedobór talentów”

Małe firmy mają gorzej

Małe przedsiębiorstwa (zatrudniające od 10 do 49 osób) zgłaszają największe trudności w pozyskiwaniu kadry dysponującej pożądanymi kwalifikacjami. Niedobór talentów dotkliwie odczuwa aż 87 proc. z nich.

Jednak skala problemu jest podobna dla dużych organizacji (86 proc.), czyli zatrudniających ponad 250 osób.

Niewiele łatwiej jest znaleźć pracowników średnim firmom (50 – 250 osób). Aż 81 proc. z nich deklaruje, że pozyskanie odpowiednich specjalistów stanowi dla nich wyzwanie.

Najmniejsze problemy zgłaszają mikroprzedsiębiorstwa (do 9 osób) – odsetek organizacji mających trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników wynosi 67 proc.

Postawcie na reskilling i upskilling

„Aby zapewnić sobie dostęp do wykwalifikowanej kadry, pracodawcy powinni promować w organizacji kulturę nieustannego uczenia się. Wsparcie personelu w konsekwentnym realizowaniu swojego planu rozwojowego to rozwiązanie korzystne dla firm w perspektywie długofalowej. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie działań z obszaru reskillingu i upskillingu pracowników, by pozyskać pożądane umiejętności” – twierdzi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.