Przychody ze sprzedaży przełączników kampusowych w II kw. 2023 r. wzrosły o prawie 60 proc. – ustaliło Dell’Oro Group. Jest to według analityków „niezwykłym osiągnięciem”, biorąc pod uwagę historyczną jednocyfrową stopę wzrostu przed pandemią.

Przewidywaliśmy silny dwucyfrowy wzrost rynku w pierwszej połowie 2023 r., ale wyniki za drugi kwartał 2023 r. przerosły nasze oczekiwania” – przyznaje Sameh Boujelbene, wiceprezes Dell’Oro Group.

Według niego dynamikę napędzały większe wysyłki, w przeliczeniu na porty, jak i wyższe ceny niż przed rokiem. Wolumeny osiągnęły rekordową wysokość. Dostawy portów 5/5,0 Gb/s wzrosły prawie dwukrotnie. Ceny zwiększyły się ze względu na większą gamę produktów bogatych w funkcje. Większość producentów wprowadziła podwyżki około rok temu.

Fala sprzętu z Cisco wsiąkła w rynek, idzie korekta

Większość dostawców odnotowała dwucyfrowy wzrost sprzedaży w tym kwartale, z Cisco na czele, które zyskało ponad 5 pkt proc. udziału.

„Wydawało się, że firma otworzyła śluzę” – komentuje Boujelbene przyspiesznie sprzedaży producenta.

Biorąc pod uwagę niezwykły poziom dostaw w tym kwartale, uważamy, że rynek jest gotowy na korektę, której możemy być świadkami już pod koniec tego roku” – studzi nieco nastroje wiceprezes.