Przychody ze sprzedaży systemów hiperkonwergentnych wzrosły o 18,7 proc. rok do roku w III kw. 2019 r., do 2,02 mld dol. – ustaliło IDC. Stanowią już blisko 54 proc. całego rynku systemów konwergentnych. W dwóch pozostałych segmentach: certyfikowane systemy referencyjne i zintegrowana infrastruktura, a także zintegrowane platformy, sprzedaż spada (odpowiednio o 8,4 proc. i 13,9 proc. w III kw. br.).

Istnieje zapotrzebowanie na rozwiązania hiperkonwergentne, ponieważ "producenci wykonują doskonałą pracę, pozycjonując je jako idealną platformę dla hybrydowych środowisk z wieloma chmurami, ze względu na ich zdefiniowany programowo charakter i łatwość integracji w środowiskach niezależnych od siedziby” – komentuje Sebastian Lagaba, kierownik ds. badań w IDC.

Dell zwiększa przewagę, Nutanix w dołku

Wygląda na to, że najlepszy w "doskonałej pracy" jest Dell, który umocnił zdecydowane prowadzenie na światowym rynku systemów hiperkonwergentnych. W III kw. br. zwiększył sprzedaż o ponad 42 proc.  (wartościowo) wobec analogicznego okresu ub.r., osiągając ponad 35 proc. udziału w światowym rynku HCI pod względem przychodów.

Drugi Nutanix po spadku o prawie 7 proc. wyraźnie stracił dystans do lidera (13 proc. udziału). To jedyna firma z czołówki, która odnotowała spadek sprzedaży. Kontynuuje słabą passę z II kw. br., gdy również odnotowała spadek o ponad 6 proc. r/r.

Znacznie zwiększyło sprzedaż Cisco (+39,5 proc.), z udziałem 5,4 proc. wyprzedzając HPE (4,6 proc.). Największy wzrost w czołówce – ponad 55 proc. – osiągnęło Lenovo (4,5 proc. udziału w III kw. br.).