Ponieważ zaraza rozprzestrzenia się, prawdopodobnie zostaną utrzymane różne ograniczenia w firmach, szkołach czy handlu, co z kolei generuje rosnące zapotrzebowanie na sprzęt umożliwiający pracę, naukę i korzystanie z mediów w domu.

Dlatego przewiduje się, że popyt na komputery nie osłabnie w najbliższych miesiącach i będzie nadal spory do końca 2020 r. oraz w I poł. 2021 r.

Dostawy komputerów w regionie EMEA w całym 2020 r. wzrosną o 12,7 proc. wobec 2019 r., do 82,1 mln szt. – prognozuje IDC.

W regionie Europy Środkowej i Wschodniej wynik powinien być podobny (+12,1 proc.).

Firmy będą więcej kupować

Co więcej, oczekuje się, że w IV kw. 2020 r. rynek komercyjny powróci do wzrostu, w każdym razie na zachodzie Europy (+7,1 proc. r/r), zwłaszcza dzięki notebookom. Ponieważ przedsiębiorstwa działają głównie zdalnie, będą zmniejszać się zakupy desktopów. Popyt na urządzenia przenośne powinny zwiększyć dodatkowo zamówienia w edukacji.

Nadal jednak w konsumenckich kanałach sprzedaży sprzedaż PC będzie znacznie większa (+28 proc. r/r).

Tutaj z kolei spodziewany jest popyt na modele stacjonarne dla graczy, jak również nieco większy niż w firmach, na zwykłe desktopy, ze względu na atrakcyjny dla konsumentów stosunek specyfikacji do ceny takich urządzeń. Notebooki pozostaną jednak preferowanym formatem i będą w dalszym ciągu osiągać wyjątkowy wzrost.

„Przy bardziej rygorystycznych środkach stosowanych w wielu krajach, większej liczbie osób pracujących w domu, rosnącym zainteresowaniu grami komputerowymi lub innymi formami rozrywki online oraz rozpowszechnieniu nauki na odległość, zapotrzebowanie będzie nadal rosnąć” – komentuje Stefania Lorenz, wiceprezes w IDC CEMA.

Przewiduje również, że sektor publiczny, zwłaszcza segment edukacji, pozostanie bardzo silny w Europie Środkowo-Wschodniej. Zakłada się, że powinien on wchłonąć 334 tys. urządzeń, co odpowiada trzycyfrowemu rocznemu wzrostowi.

2 w 1 spodobają się na dłużej

Można spodziewać się, że w najbliższych latach w największej skali będzie zwiększać się zapotrzebowanie na notebooki konwertowalne (można ich używać jak laptopa albo tabletu, z tym że mają klawiaturę przymocowaną na stałe). Nadal coraz lepiej powinny sprzedawać się ultracienkie notebooki. Spadać będzie popyt na tradycyjne desktopy.

Prognoza dostaw komputerów w regionie EMEA według kategorii produktów