Na Distree EMEA nie spotkamy największych światowych marek z branży IT. Można tu natomiast spotkać kilkudziesięciu niszowych producentów elektroniki użytkowej z kilku kontynentów. Przede wszystkim z Azji, ale – co ważne – niekoniecznie z Chin, bo w tym roku na Distree EMEA nie zabrakło dostawców z Singapuru, Japonii czy Korei Południowej. W przypadku producentów europejskich silnie reprezentowana jest Francja, ale są też wystawcy m.in. z Niemiec, Austrii, Portugalii, Szwajcarii i Polski.   

Jeśli chodzi o produkty, to na tegorocznej, monakijskiej wystawie królują akcesoria do smartfonów, sprzęt gamingowy, produkty audio czy drony. Znalazło się też kilka innowacyjnych rozwiązań i trochę gadżetów. Warto zwrócić uwagę chociażby na stosunkowo nową kategorię sprzętowych portfeli bitcoin, które na Distree EMEA prezentuje m.in. francuski Ledger (Nano S) i szwajcarski Shift Devices (BitBox). Z kolei austriacka firma Nuki oferuje elektroniczne zamki do drzwi sterowane za pomocą smartfona. Kilka stoisk dalej singapurskie Aico Technologies szuka sprzedawców dla Smart Egg, małego urządzenia, które służy do sterowania całą domową elektroniką.  

Generalnie największe marki są na Distree nieobecne, bo trudno uznać za takie Blaupunkta z kabelkami, mini dronami i powerbankami, czy też Duracella z akcesoriami do smartfonów. Z polskich wystawców nie zabrakło m.in. gorzowskiego producenta folii ochronnych MyScreen. Firma sprzedaje swoje produkty w kilkunastu europejskich krajach i szuka nowych zagranicznych partnerów m.in. w Hiszpanii. Eksport to już około 70 proc. przychodów polskiego dostawcy, który niektóre modele folii produkuje w lokalnej fabryce w Gorzowie Wielkopolskim. Nowych kontraktów szuka też GoClever, który w epoce "post tablet" stawia na kilkanaście różnych kategorii produktowych, jak: smart home, sprzęt audio, kamerki, drony, elektryczne hulajnogi i in. Podobnie, jak w przypadku MyScreen, poznański producent większość przychodów realizuje poza Polską.

Warto zwrócić uwagę na nową markę routerów w ofercie Impaktu – Lanberg. Trzy modele tajwańskiej marki mają odpowiadać na potrzeby lokalnych ISP. Poza tym, również po raz pierwszy na "scenie" europejskiej, dystrybutor przedstawił nową markę audio – Audictus. Na tym tle pod względem asortymentu na Distree wyróżnia się Assmann, który koncentruje się na ofercie okablowania i generalnie sieciówki. Na tle produktów z kategorii "elektronika użytkowa" dla retailerów, produkty Assmanna to zaawansowane IT z innej, bo integratorskiej bajki (z wyjątkiem rozwiązań smart home marki Ednet). W Monako prezentują je przedstawiciele oddziału niemieckiego, polskiego i rumuńskiego.

Na tegorocznym Distree EMEA obecni są także przedstawiciele kilkunastu innych polskich firm (nie wszyscy w charakterze wystawców), w tym ABC Daty, Komputronika, NTT System, Veracompu i Yamo, jak też przedstawiciele polskich oddziałów międzynarodowych firm (m.in. Also).

Podczas Distree EMEA odbywa się szereg prezentacji firm analitycznych i organizacji branżowych, jak GfK, Context czy GTDC. W marcowym wydaniu CRN Polska opublikujemy pełną relację z Distree EMEA 2018.