Seagate udostępnił oprogramowanie diagnostyczne do twardych dysków – SeaTools. SeaTools funkcjonuje testy niezależnie od systemu operacyjnego. Oprogramowanie może być wykorzystywane nawet wówczas, gdy nie można uruchomić systemu operacyjnego. Działa ono ze wszystkimi dyskami ATA i SCSI. Program dostępny jest w czterech wersjach:
– Standardowa wersja SeaTools, firmowana przez Seagate, oferuje klientom pomoc techniczną oraz informacje o procedurze zwrotu.
– Druga wersja SeaTools nie jest znakowana jako produkt firmy i w sprawie zwrotów odsyła klientów do odpowiednich sprzedawców lub producenta komputera.
– SeaTools ATA Depot może równocześnie testować na odpowiednio wyposażonym stanowisku testowym PC do 16 dysków.
– STrun umożliwia w warunkach warsztatowych wsadowe testowanie większej liczby dysków.

W razie wystąpienia problemu w pracy komputera lub dysku, użytkownik uruchamia z dyskietki program SeaTools. W ciągu dwóch minut oprogramowanie SeaTools przeprowadza testy, sprawdzając dane dostarczone przez procedury diagnostyczne Seagate SMART i Enhanced Drive Self Test. Program SeaTools wskazuje źródła problemów i sugeruje odpowiednie działania korekcyjne. Jeżeli dysk okazuje się w pełni sprawny, SeaTools radzi, w jaki sposób postępować z systemami operacyjnymi, systemami plików, partycjami i innymi kwestiami systemowymi. W przypadku utraty danych, SeaTools daje wskazówki, jak odzyskać stracone informacje.
Według Seagate Technology, dzięki wykorzystaniu przez klientów oprogramowania SeaTools, liczba zwracanych, sprawnych dysków twardych spadła o 85 proc. Przed wprowadzeniem przez firmę Seagate oprogramowania SeaTools, niemal 40 proc. wszystkich zwracanych dysków było w pełni sprawne.
Oprogramowanie SeaTools dostępne jest w serwisie internetowym firmy Seagate.