Pojawią się nowe czynniki wzrostu sprzedaży desktopów – wynika z analizy Digitimes. Większy popyt powinien pojawić się w sektorze konsumenckim. Dotychczas dostawcy klasycznych PC byli uzależnieni przede wszystkim od koniunktury w segmencie biznesowym.

Zgodnie z prognozą wyraźny wzrost sprzedaży komputerów biurkowych powinien być widoczny już w III kw. br., a to za sprawą urządzeń wyposażonych w nowe procesory od Intela i AMD. Sprawdzianem trafności tych przewidywań będzie 10 sierpnia, gdy na rynek wejdą pecety z nową generacją układów AMD (Ryzen). Spodziewane jest zainteresowanie nowym sprzętem zwłaszcza ze strony graczy. Niektórzy producenci prowadzą już przedsprzedaż nowych PC. Nowa generacja kart graficznych (Vega) powinna wywołać dodatkowy impuls sprzedażowy na tkwiącym w stagnacji rynku komputerów stacjonarnych. Nadzieja na poprawę koniunktury jest związana także z pojawieniem się kolejnej generacji układów Intela (Coffee Lake). Wszystko to może sprawić, że w okresie przedświątecznym w br. klienci kupią więcej klasycznych desktopów niż w ub.r.

Intel i AMD odnotowują także rosnące zapotrzebowanie na układy serwerowe, co również może oznaczać wymianę urządzeń przez użytkowników w najbliższym czasie.

Źródło: Digitimes