Prawdziwym wyzwaniem będą ataki na małe i średnie przedsiębiorstwa, które w znaczącej części nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa – ostrzega Cezary Piekarski, Starszy Menadżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem w Deloitte. Ponadto jego zdaniem nośne medialnie ataki na duże instytucje i infrastrukturę krytyczną będą coraz częstsze, a ich wpływ coraz większy. W tym celu może być wykorzystywane złośliwe oprogramowanie, które zostało pozostawione w infrastrukturze po wcześniejszych niezauważonych włamaniach.

 

Według eksperta Deloitte grupy przestępcze od wielu lat w sposób skoordynowany atakują polskich przedsiębiorców. Dodatkowe zagrożenie tworzy sytuacja geopolityczna. Połączenie motywacji finansowych oraz tych wywołanych przez państwa narodowe może oznaczać, że 2015 rok będzie rokiem spektakularnych incydentów bezpieczeństwa – uważa menedżer Deloitte. Jego zdaniem większość ataków przeprowadzą grupy przestępcze lub aktywiści.

 

W Polsce zorganizowano ćwiczenia Cyber-EXE, które symulowały skoordynowany atak na sektor bankowy (w 2013 r.) i telekomunikacyjny (2014 r.). Wynika z nich, że potrzebne są centralne punkty wymiany wiedzy o zagrożeniach oraz, w przypadku złożonych ataków, koordynacji działań podejmowanych przez różne instytucje publiczne i prywatne.