Według Reutersa kandydatami do sprzedaży są przejęte przez Della takie firmy jak Quest Software (dostawca rozwiązań do zarządzania m.in. bazami danych, aplikacjami, systemami), Perot System (usługi IT), AppAssure (backup) i Sonicwall (zabezpieczenia). Łącznie te biznesy przy zmianie właściciela mają zasilić kasę Della kwotą ok. 10 mld dol. W ocenie Reutersa producent nie pozbędzie się swoich działów sprzętowych, ponieważ jego strategia opiera się obecnie w dużym stopniu na serwerach i pamięciach masowych.

Plany Della są związane z zakupem EMC, za największą w historii branży IT kwotę akwizycji – 67 mld dol. W razie jej finalizacji (muszą zgodzić się na to regulatorzy rynku), co powinno nastąpić w okresie maj – październik 2016 r. długi Della mogą sięgnąć ok. 50 mld dol. Sprzedaż wspomnianych działów powinna zmniejszyć tę kwotę. Po zamknięciu transakcji przejęcia EMC w ciągu pierwszych 18 – 24 miesięcy nowy koncern ma skoncentrować się m.in. na zmniejszaniu zadłużenia.

Z wymienionych firm Dell najdłużej jest właścicielem Perot Systems. Spółka została kupiona w 2009 r. za 3,9 mld dol. i zintegrowana z działem usług korporacji. W 2012 r. Dell przejął Quest Software za 2,4 mld dol. W tym samym roku kupił AppAssure i Sonicwall’a. Kwoty transakcji nie zostały ujawnione.