Dell Technologies może sprzedać swoje udziały w VMware – twierdzi "The Wall Street Journal".  Celem potencjalnej sprzedaży byłoby zwiększenie wartość firmy. Analiza opcji strategicznych jest we wczesnej fazie. Ewentualnej decyzji raczej nie należy spodziewać się w tym roku – zastrzega dziennik. Obie firmy nie komentują tych informacji.

Dell przejął VMware wraz z EMC w 2016 r. Obecnie ma 81 proc. udziałów w specjaliście od wirtualizacji. Według kursu giełdowego sprzed informacji o możliwości sprzedaży były one warte ok. 50 mld dol. Ale potem cena wzrosła o 9 proc.

Akcjonariusze Della zareagowali entuzjastycznie – kurs firmy wystrzelił o 18 proc.

 

Biznes VMware'a rośnie nawet w ciężkich czasach

Informacja o możliwym zbyciu następuje w czasie, gdy biznesy Dell Technologies, czyli korporacji powołanej po przejęciu przez Della EMC wraz z jego spółkami, coraz bardziej integrują się. Dell dostarcza np. rozwiązania hiperkonwergentne z oprogramowaniem VMware'a.

Biznes VMware rośnie w ostatnich latach i nie przeszkodziła mu w tym pandemia. W I kw. finansowym, zakończonym 1 maja br., obroty korporacji wzrosły o 12 proc. (do 2,73 mld dol.) wobec analogicznego okresu ub.r., a wpływy z subskrypcji i licencji SaaS – o 39 proc. Zysk netto wzrósł do 386 mln dol. z 380 mln dol.

Ostatnio VMware inwestował w obszar bezpieczeństwa cyfrowego, przejmując kolejnych specjalistów w tej dziedzinie.

W tym roku ogłosił nowy program partnerski, wprowadzający według firmy największe zmiany we współpracy od dekady.

W związku ze skutkami pandemii zarówno Dell, jak i VMware wycofali się z prognozy na aktualny rok finansowy i zamrozili lub obniżyli płace w firmie.