Umowa spin-off, czyli oddzielenie VMware od Dell Technologies prawdopodobnie zostanie sfinalizowana do października br. – według CRN USA.

W ramach transakcji Dell, który ma obecnie ponad 80 proc. udziałów w VMware, uzyska ok. 9,5 mld dol. specjalnej dywidendy. Środki pójdą na spłatę zadłużenia. Celem firmy jest też uproszczenie struktur kapitałowych i uzyskanie wyższego ratingu inwestycyjnego.

Dell przejął większość udziałów w VMware wraz z zakupem EMC we wrześniu 2016 r. Odczekał 5 lat, by spin-off by wolny od podatku.

Silne więzy pozostaną

O ile VMware stanie się niezależną firmą pierwszy raz od 2004 r., to rozstanie z dotychczasowym właścicielem spółki nie będzie całkowite.

Otóż Michael Dell, tym razem jako osoba prywatna, stanie się największym udziałowcem VMware’a (z ok. 42 proc. akcji). Zachowa również stanowisko prezesa w specjaliście od wirtualizacji.

Ponadto Dell Technologies i VMware zachowają łączące je silne więzy, co gwarantuje nowa 5-letnia umowa handlowa. Ma ona utrzymać dotychczasową synergię sprzedaży i współpracę technologiczną obu firm (w takich obszarach jak przetwarzanie brzegowe, telco, 5G). VMware ma zwiększać przychody poprzez kanał sprzedaży Della, nadal będzie też korzystać z jego usług finansowych.

Wygląda więc na to, że przynajmniej przez najbliższe kilka lat zmiany właścicielskie niewiele zmienią dla partnerów obu firm.

Synergie między kanałami sprzedaży, programami partnerskimi i strategiami wejścia na rynek pozostaną nienaruszone – zapewniła Rola Dagher, szefowa globalnego kanału sprzedaży Dell Technologies.