Utrzymujący się popyt na sprzęt komputerowy, ale też śmielsze inwestycje firm w infrastrukturę, wyśrubowały wyniki Della do rekordowych poziomów.

W I kw. roku finansowego, który zakończył się 30 kwietnia br., Dell Technologies osiągnął 24,5 mld dol. przychodów, o 12 proc. więcej niż przed rokiem. To również o ponad 1 mld dol. więcej niż spodziewali się analitycy.

Koncern nadal prosperuje dzięki popytowi na sprzęt do home office. Sprzedaż w biznesie PC (grupa CSG) wspięła się na nie widziany dotąd poziom 13,3 mld dol., o 20 proc. wyższy niż przed rokiem.

Do tego wyniku mocno przysłużyli się konsumenci, wydając o 42 proc. więcej na sprzęt kliencki Della (3,5 mld dol.). Jednak przedsiębiorstwa również ruszyły na zakupy PC (+14 proc. r/r, 9,8 mld dol.).

Zysk netto sięgnął 938 mln dol. (2,13 dol. na akcję). Analitycy oczekiwali jedynie 1,62 dol.

Kolejne rekordy przychodzą po najlepszym w historii roku finansowym Della, zakończonym na początku stycznia br.

Wybrane wyniki finansowe Dell Technologies w I kw. roku finansowego 2022

Kwota (mld dol.)Zmiana rok do roku
Przychody24,48712%
Marża brutto31,3%bz
Zysk operacyjny1,37596%
Zysk netto0,938415%
Źródło: Dell Technologies, sprawozdanie finansowe

„Do-anything-from-anywhere economy” motorem wzrostu rynku
„Wyniki były napędzane przez „ekonomię robienia wszystkiego z dowolnego miejsca” (do-anything-from-anywhere economy), w której technologia umożliwia łączność i wyniki dla nas wszystkich” – komentuje dyrektor operacyjny i wiceprezes Della, Jeff Clarke.
„Potrzeba łączności przełożyła się na rekordowe zapotrzebowanie w zeszłym roku i utrzymuje się w tym roku” – dodaje.

Rosnącą sprzedaż powoduje według CFO także znaczne przyspieszenie transformacji cyfrowej: „Patrząc w przyszłość, widzimy, że technologia staje się coraz ważniejszym elementem globalnej gospodarki i społeczeństwa„. Uważa, że dalsze możliwości stworzy „napędzana danymi” przyszłość.

Braki komponentów kulą u nogi branży

Jednocześnie dyrektor przyznaje, że niedobory komponentów wpłyną na wyniki aktualnego II kw. finansowego, a problemy z dostępnością podzespołów jego zdaniem branża będzie odczuwać do przyszłego roku.

Storage nadal w spadkowym trendzie

Nie wszystkie aspekty biznesu Della świeciły pełnym blaskiem w I kw. br. Należy do nich storage. Od końca 2019 r. firma nie osiągnęła wzrostu przychodów w tym segmencie (w ujęciu rok do roku) i to ponownie nie udało się w I kw. nowego roku finansowego, mimo, że było blisko (spadek wyniósł zaledwie -0,2 proc. r/r). Przychody na storage’u wyniosły w I kw. 3,8 mld dol.

Chmura hybrydowa przyciąga storage

Dyrektor finansowy zapewnia natomiast, że nastąpił gwałtowny wzrost popytu na pamięć masową w związku z koncentracją klientów na chmurze hybrydowej. Przewiduje dalszy pozytywny trend na storage’u w tym roku.

Wyniki głównych biznesów Dell Technologies w I kw. finansowym 2022

Przychody (mld dol.)Zmiana rok do rokuMarża zysku operacyjnegoZmiana rok do roku
Grupa kliencka (CSG)13,30520%8%+3pp
Grupa infrastrukturalna (ISG)7,9115%10%bz
VMware2,9919%28%bz
Źródło: Dell Technologies, sprawozdanie finansowe

Infrastruktura 5 proc. na plusie

Większe wzięcie miały jednak serwery Della (+9 proc. r/r wartościowo), dzięki temu w sumie biznes infrastrukturalny poprawił się o 5 proc. w I kw., do 7,9 mld dol.

Dell i VMware pozostaną w ścisłym sojuszu

Do rekordów Dell Technologies przyczynił się wydatnie VMware. Na IV kw. 2021 r. zapowiedziano operację wyjścia Della z udziałów w specjaliście od wirtualizacji. Ma ona przynieść Dellowi ponad 9 mld dol. CFO twierdzi natomiast, że obie firmy nadal będą łączyć silne strategiczne więzy. Planowana jest nowa „umowa dystrybucyjna”.