Dell Technologies przewiduje, że 1 listopada zakończy się spin-off, czyli wydzielanie VMware’a. Specjalista od wirtualizacji został przejęty w 2016 r. wraz z EMC. Po raz pierwszy od 2004 r. stanie się niezależnym podmiotem. Tę operację przygotowywano od ponad roku.

„Upraszcza to naszą strukturę własności i struktury kapitałowe, co odblokowuje wartość dla akcjonariuszy i obniża nasze zadłużenie. Szybko spłacamy dług, a to wszystko przyspieszy” — twierdzi założyciel i CEO Della, Michael Dell, dla CRN USA.

Dell, do którego należało dotąd 81 proc. udziałów w VMware, w związku z wyjściem uzyska ok. 9,5 mld dol. specjalnej dywidendy, która pójdzie na spłatę zadłużenia.

Największym udziałowcem VMware’a (41 proc.) jak i szefem rady dyrektorów pozostanie jednak Michael Dell. „Firmy będą nadal ściśle współpracować” — potwierdza CEO Dell Technologies.

Jak zapewnia, klienci i partnerzy nie odczują żadnych dużych zmian. Mają również pozostać synergie między kanałami sprzedaży i programami partnerskimi obu firm – według wcześniejszych zapowiedzi.

VMware jak Szwacjaria

Dyrektor generalny VMware’a, Raghu Raghuram, powiedział niedawno CRN USA, że jego firma chce stać się Szwajcarią multi-cloud w branży IT. Zapewnia również, że firma uzyska niezależność.

„Jeśli chcesz być Szwajcarią branży, to chcesz być samodzielną, niezależną firmą i właśnie do tego zmierzamy” – twierdzi CEO.

Uważa, że firmy, które wcześniej były konkurentami Della, mogą teraz inaczej traktować współpracę z VMware’m i robić z nim strategiczne rzeczy.

Jednak CEO zapowiada również pogłębienie współpracy z Dellem.

„Ale jednocześnie mamy fantastyczne relacje z Dellem, z którą robimy ogromne interesy. Potwierdziliśmy to w komercyjnej umowie ramowej i umowie technologicznej, która pozwala na dalsze pogłębianie współpracy technologicznej i biznesowej z Dellem” – informuje szef VMware’a.

Nowa 5-letnia umowa Della i VMware’a ma utrzymać dotychczasową synergię sprzedaży i współpracę technologiczną obu firm. VMware ma zwiększać przychody poprzez kanał sprzedaży Della, będzie tak jak dotychczas korzystać z jego usług finansowych.