Dell Technologies nadal analizuje możliwości wyjścia z VMware’a – wynika z oświadczenia firmy dla amerykańskiego CRN-a. Korporacja zapewnia, że odejście CEO Pata Gelsingera do Intela nic nie zmienia w tym procesie. Trwają negocjacje prowadzone przez specjalny komitet w zarządzie VMware’a.

Oddzielenie VMware’a najwcześniej we wrześniu br.

Dell Technologies ma 81 proc. akcji VMware. W połowie 2020 r. poinformował, że analizuje opcje dotyczące specjalisty od wirtualizacji. Ewentualnych zmian nie należy spodziewać się wcześniej, niż we wrześniu 2021 r. – informował Dell w połowie ub.r.

Dell przejął kontrolę nad większością udziałów w VMware w 2016 r. w ramach przejęcia EMC i jego spółek.

Obecnie kapitalizacja VMware wynosi ok. 57 mld dol., czyli udziały Della w firmie są warte według kursu giełdowego ok. 46 mld dol.

Michael Dell przekonuje, że zmiana uprości struktury kapitałowe i zapewni większą elastyczność obu firmom, podczas gdy strategiczne partnerstwo będzie kontynuowane. Tłumaczy też, że analizowana operacja nie jest sprzedażą VMware’a. Dell stara się, by była zwolniona z podatku dochodowego (tymi względami jest także podyktowany wrześniowy termin).

Pat Gelsinger pozostanie związany z VMware

Jak poinformowano, Pat Gelsinger nie pożegna się zupełnie z VMware’em. Pozostanie w radzie dyrektorów korporacji już po przejściu do Intela (ma to nastąpić 15 lutego).

Dell pochwalił odchodzącego CEO, stwierdzając m.in., że „podczas swojej kadencji w Dell Technologies, Pat niestrudzenie pracował nad przygotowaniem VMware do ogromnego wzrostu i ekspansji oraz zbudował solidne podstawy dla przyszłych innowacji” – informuje CRN USA.

W swoim III kw. finansowym VMware zwiększył sprzedaż o 8 proc. rok do roku, do 2,86 mld dol. W tym przychody z subskrypcji i SaaS były wyższe o 44 proc. (676 mln dol.). Jak poinformował dyrektor finansowy, VMware koncentruje się na rozwoju portfolio subskrypcji i SaaS, które jego zdaniem będzie generować wzrost całej firmy. Zysk netto w III kw. wyniósł 434 mln dol.