Duże zapotrzebowanie na komputery nadal poprawia wyniki Della. W II kw. finansowym zakończonym w końcu lipca br. koncern osiągnął wzrost przychodów o 15 proc., do 26,1 mld dol. Zysk wyniósł 880 mln dol., o 20 proc. mniej niż w ub.r. Wzrost o 18 proc., do 1,9 mld dol., odnotowano w ujęciu non-GAAP.

Rekord na PC i monitorach

Obroty były większe głównie dzięki biznesowi PC. Dell wprowadził na rynek rekordową ilość komputerów i monitorów. Client Solution Group była dzięki temu 27 proc. na plusie (14,3 mld dol.).

Co ciekawe, jeszcze większy wzrost zapotrzebowania odnotowano w segmencie biznesowym (+32 proc.), podczas gdy w konsumenckim +17 proc.

CFO: bezpośrednio zarządzamy komponentami

Dell wyszedł na solidny plus mimo niedostatku komponentów na rynku. Dyrektor finansowy Tom Sweet tłumaczy, że pomogła „wiodąca w branży wiedza na temat skali i łańcucha dostaw” oraz „aktywne zarządzanie popytem”.

„Od bardzo dawna zarządzamy bezpośrednio naszymi komponentami. Mamy wieloletnie relacje i partnerstwa. Nieustannie informujemy ludzi, jakie jest nasze długoterminowe zapotrzebowanie” – tłumaczy CFO.

Braki czipów na rynku utrzymają się

Według dyrektora ograniczenia w dostępności półprzewodników będą nadal doskwierać branży w przyszłym roku, zwłaszcza czipów zbudowanych z 8-calowych wafli, w których producenci inwestują niewiele, jeśli w ogóle, w nowe moce produkcyjne.

Jego zdaniem sytuacja nie poprawi się bez zwiększenia dostaw, a zbudowanie potrzebnych fabryk zajmie rok do trzech lat, w zależności od stosowanej technologii.

Wyższa rentowność na infrastrukturze
W grupie klienckiej Dell w II kw. osiągnął 7 proc. marży operacyjnej, a w grupie infrastrukturalnej 11,5 proc.

Wzrost na serwerach, spadek na storage’u

Grupa infrastrukturalna Della (ISG) zwiększyła sprzedaż o 3 proc. r/r. (8,4 mld dol.). W tym serwery i sieciówka były 6 proc. na plusie, a pamięć masowa odnotowała 1-procentowy dołek.

VMware z dużą marżą

Do bilansu Dell Technologies 3,1 mld dol. przychodów w II kw. dołożyło VMware, co oznacza wzrost o 8 proc. r/r. Wkrótce jednak VMware usamodzielni się. Póki co jest to najbardziej rentowny z dużych biznesów Della (27 proc. marży operacyjnej w II kw.).

Udział innych biznesów jest stosunkowo niewielki i skurczył się (288 mln dol. w porównaniu z 457 mln dol. w zeszłym roku).

Gospodarka w modelu „robienia wszystkiego z dowolnego miejsca”

Jak zauważa Tom Sweet, potrzeba łączności i produktywności w modelu „robienia wszystkiego z dowolnego miejsca” doprowadziła do znacznych wydatków na IT w wielu branżach i we wszystkich grupach klientów – od dużych przedsiębiorstw po małe firmy i konsumentów.

Sprzedaż Della znowu urośnie
W ocenie CFO perspektywy dla firmy są dobre, bo ożywienie gospodarcze wywołuje duży popyt w wielu sektorach. W aktualnym III kw. finansowym Dell spodziewa się wzrostów sprzedaży w jednocyfrowej skali (w porównaniu do II kw. finansowego), zarówno dla biznesu klienckiego, jak i infrastrukturalnego.