„Przeszliśmy przez nasz największy wzrost kosztów kwartał do kwartału, jaki widzieliśmy” – przyznał wiceprezes i Co-COO Jeff Clarke, komentując wyniki firmy w III kw. finansowym (zakończył się 29 października br.).

Pną się w górę zwłaszcza koszty logistyki. Jak poinformował szef korporacji, Dell przestawił się na większy udział transportu lotniczego. Teraz koncentruje się na upewnieniu się, że te koszty wpiszą się w jego model cenowy w aktualnym IV kw. finansowym.

Historyczny rekord

W swoim III kw. finansowym Dell Technologies osiągnął najlepsze wyniki w historii (jeśli chodzi o III kw.): przychody doszły do 28,4 mld dol. (+21 proc. r/r), a zysk netto poprawił się o 341 proc., do 3,9 mld dol.

40 proc. wzrostu na biznesowych PC

Koncern okazuje się beneficjentem rozwoju pracy hybrydowej, zdalnej nauki i rozrywki, oraz odmrożenia budżetów w firmach. Wynik pociągnął w górę biznes komputerowy, a prym wiodą zakupy biznesowe.

W grupie Client Solutions odnotowano sprzedaż wyższą o 35 proc. r/r (do 16,5 mld dol.), mimo że w ujęciu ilościowym wzrost był mniejszy (+26 proc.).

Większe przychody to głównie efekt popularności modeli z wyższych półek cenowych, w tym maszyn gamingowych, a zwłaszcza biznesowych urządzeń, gdzie sprzedaż była aż o 40 proc. wyższa niż w ub.r. (12,3 mld dol.). Jednak konsumenci też nie trzymali się za kieszeń (+21 proc. r/r).

Jeff Clarke informuje, że producent koncentruje się na biznesowych PC, konsumenckich modelach premium i profesjonalnych stacjach roboczych. „Tu jest popyt” – twierdzi.

Dell poradził sobie z rosnącymi kosztami, dzięki temu zysk operacyjny biznesu klienckiego wzrósł o 14 proc. r/r, do 1,1 mld dol.

Jak Dell radzi sobie z łańcuchem dostaw

Co-COO Jeff Clarke informuje, że ośrodek B+R Della jest zoptymalizowany, aby móc dostosować się do bezpośredniego modelu sprzedaży.

„Mamy mniej SKU i mniejszą złożoność” – wyjaśnia Co-COO.

Według niego Dell tak projektuje swoje produkty, by umożliwić wymienność elementów i ich ponowne wykorzystanie. Daje to dużą elastyczność w zakresie komponentów.

Jak zapewnia, Dell ma „responsywny łańcuch dostaw, który jest bardzo szybki”. Przez lata był digitalizowany.

„Jesteśmy teraz w stanie planować i symulować scenariusze. Ta symulacja pozwala nam podejmować szybsze decyzje. W dzisiejszych czasach szybkie decyzje równają się wykonaniu” – twierdzi Clarke.

Czwarty z rzędu wzrost serwerów i sieciówki

W grupie infrastrukturalnej Della przychody w III kw. także okazały się wyższe, o 5 proc. r/r (8,4 mld dol.).

Z tego serwery i sieciówka wyszły na plus czwarty kwartał z rzędu i osiągnęły 4,5 mld dol. obrotu (+9 proc. r.r), a pamięci masowe 3,9 mld dol. (+1 proc. r/r).

Zysk operacyjny grupy wyniósł 892 mln dol. (ok. 10,6 proc. przychodów).

Dell spodziewa sie, że inwestycje klientów w infrastrukturę IT i transformację cyfrową będą nadal generować silny popyt na moc obliczeniową i pamięć masową.

Do bilansu Dell Technologies 3,2 mld dol. przychodów (+10 proc. r/r) zdążył dołożyć się jeszcze VMware, który od 1 listopada działa już jako samodzielne przedsiębiorstwo.