Dell zamierza zbyć wchłonięte kilka lat temu firmy: Quest Software (specjalizuje się w rozwiązaniach do zarządzania infrastrukturą IT), SonicWall (zabezpieczenia) i Perot Systems (usługi IT). O tych planach mówiło się już w ubiegłym miesiącu. Jak podaje Reuters powołując się na swoje źródła, sprawa nabiera tempa. Trzy fundusze – KKR & Co, Thoma Bravo oraz Vista Equity Partners Management rywalizują o Quest i SonicWall’a, obie firmy są warte po ok. 2 mld dol. Doradcą Della w sprawie transakcji jest Goldman Sachs.

Z kolei wspólnie z Citigroup Dell pracuje nad sprzedażą Perot Systems, wycenianego na 5 – 6 mld dol. Klientów szuka w dużych firmach specjalizujących się w usługach dla przedsiębiorstw.

Sprzedaż części biznesu ma zmniejszyć sięgającą 49,5 mld dol. sumę długów, zaciągniętych przez Della na zakup EMC. Uzgodniona wartość transakcji to 67 mld dol. Jej finalizacja jest spodziewana do października 2016 r. Nowy koncern, który powstanie dzięki fuzji, przez pierwsze 18 – 24 miesiące działalności ma koncentrować się na redukcji zobowiązań finansowych. Dell szukając środków, które ograniczą zadłużenie, zamierza przypuszczalnie zbyć także AppAssure, dostawcę rozwiązań do backupu.

Dell kupił Perot Systems w 2009 r. za 3,9 mld dol. W 2012 r. przejął Quest Software za 2,4 mld dol. oraz Sonicwall’a (nie ujawniono kwoty transakcji, prawdopodobnie ok. 1,2 mld dol.).