Tempo wzrostu na rynku infrastruktury data center przyspieszyło po dwóch stosunkowo słabych latach, jednak głównie dzięki wydatkom dostawców usług chmurowych – wynika z danych Synergy Research Group.

W sumie światowe wydatki na sprzęt i oprogramowanie data center w 2021 r. wzrosły o 10 proc. od 2020 r., z tym że inwestycje w chmurowe ośrodki o 20 proc.

Tymczasem zakupy przedsiębiorstw na potrzeby własnej infrastruktury centrów danych nieznacznie zwiększyły się w 2021 r., o 3 proc., co jednak i tak jest niezłym wynikiem po spadku o 6 proc. w 2020 r.

Chmura: markowi dostawcy w tyle za ODM

Produkty do budowy chmury dostarczają głównie firmy ODM. Są największymi sprzedawcami sprzętu w segmencie chmury publicznej. Inspur, Dell i Microsoft okazują się wiodącymi markowymi dostawcami, przy czym wszyscy mają podobny udział.

Z kolei liderami rynku korporacyjnego w 2021 r. byli Microsoft i Dell. Za nimi są HPE, Cisco, VMware i IBM.

Nadal ponad połowa wydatków poza cloudem

Całkowite przychody ze sprzedaży infrastruktury dla centrów danych (sprzętu i oprogramowania) wyniosły 185 mld dol. w 2021 r. W tym infrastruktura chmury publicznej stanowiła 47 proc. całości.

Główne segmenty sprzętowe: serwerów, pamięci masowych i sieci łącznie stanowiły 77 proc. rynku.

Reszta to software: systemy operacyjne, oprogramowanie do wirtualizacji, zarządzanie chmurą i bezpieczeństwo.

Czterech liderów rynku

Jeśli chodzi o markowych producentów, to cztery firmy wyprzedzają inne.

Dell jest liderem pod względem przychodów z serwerów i pamięci masowych.

Inspur jest wyraźnym liderem w sprzedaży serwerów dostawcom chmury publicznej.

Cisco dominuje w segmencie sieci.

Microsoft w obszarze software’u zajmuje czołowe miejsce ze względu na swoją pozycję w systemach operacyjnych serwerów i aplikacjach do wirtualizacji.

Poza tymi czterema innymi wiodącymi dostawcami na rynku data center są: HPE, Huawei, VMware, Lenovo i IBM.

Zakupy przedsiębiorstw będą płaskie

Eksperci spodziewają się utrzymania trendu rosnącego udziału chmurowej infrastruktury w ciągu najbliższych 5 lat. Tutaj wzrost przychodów nadal będzie dwucyfrowy, podczas gdy na rynku przedsiębiorstw oczekiwana jest raczej sprzedaż na zbliżonym poziomie w kolejnych latach (płaski rynek).

Serwery dla firm są (średnio) droższe niż chmurowe

W przypadku serwerów wolumen dostaw do chmury publicznej w 2021 r. znacznie przewyższył ilość sprzętu zamawianego przez przedsiębiorców. Jednakże różnica w wartości tych dwóch segmentów nie jest już tak wyraźna, ze względu na wyższe średnie ceny serwerów korporacyjnych. Przewiduje się, że ta dysproporcja będzie rosła wraz ze wzrostem liczby serwerów w chmurze publicznej.