Trwają rozmowy na temat zakupu EMC przez Della – o negocjacjach informują The Wall Street Journal i Reuters. Nie wiadomo, czy Dell jest zainteresowany przejęciem EMC w całości, czy też chodzi o część przedsiębiorstwa. Jednym z udziałowców jest fundusz Elliot Management, który od dłuższego czasu naciska na inwestycje i restrukturyzację EMC, stąd doniesienia o negocjacjach z Dellem wpisują się w tę strategię. W ub.r. HP negocjowało zakup EMC. Elliot domagał się także oddzielenia od EMC VMware’a – do EMC należy ok. 80 proc. udziałów dostawcy rozwiązań do wirtualizacji, które są warte ok. 34 mld dol. EMC kontroluje także dostawcę zabezpieczeń – RSA i producenta oprogramowania – Pivotal.

Fuzja lub inwestycja Della w EMC mogłaby przyspieszyć trwającą od kilku lat transformację firmy z producenta komputerów w dostawcę rozwiązań dla przedsiębiorstw. Przejęcie lidera rynku storage’u znacząco wzmocniłoby Della zwłaszcza na rynku rozwiązań dla centrów danych i zabezpieczeń, zmieniając układ sił w tym obszarze. W końcu ub.r. według IDC EMC miało 23,1 proc. udziału w globalnym rynku pamięci masowych, podczas gdy HP – 14,1 proc., a Dell – 9,2 proc. Dzięki EMC oferta i kompetencje Della znacznie poszerzyłyby się zwłaszcza w zakresie rozwiązań dla największych organizacji.

Nie wiadomo, jak byłby finansowany ewentualny zakup. Wartość rynkowa EMC wynosi ok. 50 mld dol., co przekracza możliwości finansowe Della. Być może do inwestycji chce dołączyć się fundusz Silver Lake, który pomógł Michaelowi Dellowi 2 lata temu wykupić udziały w firmie od dotychczasowych akcjonariuszy.