Francuski operator Data4 otworzył swoje pierwsze centrum danych w Polsce, zlokalizowane w Jawczycach koło Warszawy. Docelowo na terenie kampusu powstaną 4 obiekty o łącznej mocy 60 MW, a całkowity koszt inwestycji wyniesie 1 mld zł.

Na początek oddano obiekt o mocy 8 MW i ponad 2,2 tys. mkw. powierzchni IT netto (7,2 tys. mkw brutto). W czerwcu br. rusza budowa kolejnego (według planu powstanie do września – października 2024 r.). Docelowo całkowity przydział mocy w 4 obiektach ośrodka w Jawczycach wyniesie 60 MW, a powierzchnia IT netto w sumie 15 tys. mkw. (35 tys. mkw brutto). Koszt inwestycji to ponad 1 mld złotych. Zapowiedziano ją na początku 2022 r.

Kampus zostanie połączony światłowodami z sieciami w Warszawie, aby zapewnić dostęp do dużej liczby operatorów telekomunikacyjnych i pełnej powtarzalności procesów oraz rozwiązań wdrożonych w pozostałych kampusach Data4 w Europie.

Wejście do Polski to część międzynarodowej ekspansji firmy.

„Otwarcie kampusu w Warszawie pozwala nam realizować ambicje pozostania wiodącym paneuropejskim graczem w sektorze centrów danych” – mówi Olivier Micheli, prezes Data4 Group.

„Dostrzegając potrzeby hostingu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Polska była dla Data4 oczywistym rynkiem do dalszego rozwoju. Znaczenie regionu warszawskiego w sektorze centrów danych szybko rośnie i wkrótce może być równie ważne jak Włochy czy Hiszpania” – twierdzi prezes.

Data4 projektuje, buduje i obsługuje centra danych. Ma już 31 obiektów o łącznej powierzchni IT 165 tys. mkw. i mocy 850 MW (ośrodek w Jawczycach jest nr 32). Poza Polską znajdują się we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Luksemburgu, a wkrótce także w Niemczech. Firma zapewnia, że posiada znaczne rezerwy gruntów i mocy w Europie pod kolejne inwestycje.

Data4 podkreśla, że jest w 100 proc. europejskim graczem, co oznacza dla klientów m.in. zgodność z RODO i regulacjami ochrony i przetwarzania danych.

Decyzję o wejściu do Polski i rozwoju kampusu Data4 uzasadnia m.in. strategiczną lokalizacją – u zbiegu tras telekomunikacyjnych z Czech i Niemiec, co zapewnia Warszawie połączenie zachodniej części Europy z jej środkowo-wschodnią częścią oraz krajami skandynawskimi. Jak poinformowano ok. 200 metrów od kampusu w Jawczycach przebiegają linie światłowodowe łączące wschód z zachodem.

Wskazywano też na duży potencjał lokalnego rynku – tylko 15 proc. polskich firm korzysta z usług centrów danych.

„Nasz kraj jest w top 3 potencjału data center. W Polsce obecnie jest używanych 100 MW mocy, prognoza do 2030 r. mówi o 500 MW, choć według niektórych już jest nieaktualna. Pewne jest natomiast, że popyt na cyfryzację będzie rósł” – mówi Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.

Według zaprezentowanych podczas otwarcia danych CBRE Research planowany wzrost mocy obliczeniowej data center w Warszawie w latach 2022 – 2023 wyniesie 115 proc. To trzecie miejsce po Berlinie i Madrycie na rynkach innych niż FLAP-D (największych rynkach data center w Europie).

Kolejny czynnik, jaki zdecydował o inwestycji, to dostępność wysoko wykwalifikowanych specjalistów na polskim rynku.

Data4 podkreśla znaczenie zrównoważonego rozwoju w strategii firmy. W podwarszawskim kampusie zastosowano szereg technologii, mających na celu zmniejszenie śladu węglowego (jak mieszanki betonowe zoptymalizowane pod kątem obniżenia emisji CO2). Zastosowano system chłodzenia z użyciem gorących korytarzy, brak podniesionej podłogi, rury z tworzyw sztucznych w instalacji chłodniczej. Jak zapewnia dostawca, zastosowanie plastikowych rur jest bardziej zrównoważonym rozwiązaniem niż ich stalowe odpowiedniki, a także przyśpiesza uruchomienie instalacji. W podwarszawskiej inwestycji Data4 zostało to zrobione po raz pierwszy w całej grupie. Do chłodzenia wykorzystywana jest woda w obiegu zamkniętym.