W podwarszawskich Jawczycach powstanie kampus data center francuskiego koncernu Data4 – poinformowali przedstawiciele firmy podczas konferencji dla dziennikarzy. Inwestycja o wartości 1 mld zł będzie składać się z trzech niezależnych budynków z wydzielonymi strefami kolokacyjnymi.

Łączna dostępna powierzchnia i możliwość rozbudowy ośrodka to 50 tys. mkw brutto, a powierzchnia IT 15 tys. mkw. netto. Docelowa moc wyniesie 50 MW. Przewidywane są trzy niezależne wejścia światłowodowe na teren kampusu.

1 etap w 2023 r.

Do I kw. 2023 r. ma być gotowy I etap (8 MW mocy, 7,2 tys. mkw powierzchni brutto, 2,2 tys. mkw netto IT).

W zależności od rozmów z klientami inwestycja w poszczególne budynki będzie kontynuowana. Docelowo firma chce ukończyć całość w 2025 r.

Według założeń Data4 klientami będą zarówno firmy globalne, jak i lokalne z różnych branż oraz sektor publiczny. Zapewniano o neutralności telekomunikacyjnej. Każdy klient będzie mógł wybrać swojego dostawcę telekomunikacyjnego

„Usługi będą szyte na miarę. Nie sprzedajemy rozwiązań pudełkowych” – poinformował Adam Ponichtera, od ub.r. dyrektor Data4 w Polsce (wcześniej był m.in. w ATM i T-Mobile).

Według niego kampus będzie posiadał „tier najwyższy z możliwych”.

Dyrektor zapowiedział również szeroką ofertę dla polskich integratorów. Będzie ona obejmowała zarówno lokalny rynek, jak i możliwość świadczenia usług na zachodzie Europy, gdzie działają centra danych Data4. Podwarszawski kampus zostanie połączony z ośrodkami Data4 na zachodzie Europy, co umożliwi polskim klientom korzystanie z tamtejszych centrów danych (jak i klientom z zachodu korzystanie z usług i zasobów w Polsce).

Tylko 15 proc. firm w Polsce korzysta z centrów danych

Wśród czynników decydujących o inwestycji w Polsce wymieniono m.in. dynamiczny rozwój branży i spore możliwości. Całkowita moc data center w Polsce wynosi blisko 89 MW, w ciągu 6 lat podwoi się do 181 MW. Do 2026 r. nasz kraj może stać się jednym z liderów na rynku kolokacyjnych centrów danych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z podanych danych wynika, że tylko 15 proc. firm w Polsce korzysta z rynku data center, a obecnie tylko kilka ośrodków jest w stanie świadczyć profesjonalne usługi. Potencjał jest więc duży. Ocenia się, że 60-70 proc. odbiorców usług znajduje się w Wwie. Poza tym Polska leży na zbiegu szlaków telekomunikacyjnych.

W ocenie Adama Ponichtery konkurencja hiperksalowych dostawców na polskim rynku nie jest tak duża jak na zachodzie, więc Data4 może jej sprostać oferując skalowalność, jak i lokalne przechowywanie danych. Jak zapewnia, to że Data4 jest europejską firmą, staje się coraz ważniejsze dla jej klientów.

Data4 przyspiesza rozwój

Data4 jest na rynku od 15 lat. Posiada 24 centra danych we Francji, Luksemburgu, Włoszech i Hiszpanii. Jak zapewnia, jest już numerem 1 na rynku data center w Europie Południowej.

Na konferencji zapowiedziano przyspieszenie rozwoju. Polska to część dużych inwestycji przewidzianych na lata 2022 – 2024, które mają wynieść 1,3 mld euro. Dla porównania w ciągu poprzednich 15 lat firma zainwestowała 800 mln euro.

„Chcemy być dużym operatorem centrów danych w Europie. Silnie przyspieszamy rozwój” – oznajmił Olivier Micheli, prezes i dyrektor generalny grupy Data4.

W 2018 r. firma została zakupiona przez Axa Investment. Jak zapewniono, ma dostęp do dużych środków udziałowców i finansowania dłużnego.

48 centrów danych w 2024 r.

Firma zakłada, że w 2024 r. będzie miała już 48 ośrodków o łącznej mocy 650 MW wobec 250 MW obecnie, czyli będzie budować 4 – 5 centrów danych rocznie (dotychczas średnio 1,5 – 2 ośrodki). Francuski operator planuje też wejście na kolejne rynki (firma w Polsce jest od 2021 r.).

Jak poinformowano, Data4 buduje duże kampusy centrów danych i są to, jak określono, inteligentne ośrodki, wyposażone w kilkadziesiąt tys. czujników, które zapewniają sprawność operacyjną i poprawiają doświadczenia klientów. Klienci np. otrzymują informacje w czasie rzeczywistym – ile energii zużywają, wody, CO2 itp. i mogą reagować.

Zielone data center

Wśród filarów rozwoju firmy wymieniono jakość, skalowalność i zrównoważony rozwój. Zapowiedziano program ograniczający zużycie energii i wpływu na środowisko, który będzie realizowany także w Polsce. Data4 dąży do uzyskania neutralności węglowej do 2030 r. Energia pozyskiwana do zasilania centrów danych Data4 pochodzi ze źródeł odnawialnych lub jest rekompensowana energią pozyskiwaną w 100 proc. ze źródeł odnawialnych.