Rynek automatyzacji procesów biznesowych (RPA – Robotic Process Automation) w ciągu 3 lat podwoi swoją wartość. Globalne wydatki w 2024 r. sięgną niemal 5 mld dol. wobec 2,4 mld dol. w 2021 r. – według raportu Everest Group.

Biznes przekonał się o sile automatyzacji w czasie pandemii, a wkrótce nowym impulsem wzrostowym może być generatywna sztuczna inteligencja.

Nowe możliwości dla biznesu stworzy integracja platformy automatyzacji procesów z ChatemGPT. Dzięki temu organizacje będą mogły korzystać z usprawniania procesów nie tylko opartych na regułach, ale również innych, gdzie zastosowanie znajdzie sztuczna inteligencja – twierdzą eksperci Saio, działającej w Polsce firmy z grupy ING, specjalizującej się w RPA,

Jak ChatGPT zintegrowany z RPA wesprze firmy

1 Obsługa klienta

Modele językowe, takie jak ChatGPT, w połączeniu z systemami RPA będą mogły być w przyszłości wykorzystane do obsługi klienta, zapewniając wsparcie w czasie rzeczywistym za pośrednictwem chatbota. Eksperci Saio twierdzą, że dzięki możliwościom przetwarzania języka naturalnego (NLP) ChatGPT może szybko i trafnie odpowiadać na pytania klientów i prośby o informacje.

2 Obsługa reklamacji

Z pomocą ChatGPT roboty mogą szybko analizować reklamacje i odpowiadać na nie. ChatGPT tworzy odpowiednią wiadomość zwrotną, weryfikowaną następnie przez robota wraz z działem obsługi klienta, jeszcze przed udostępnieniem odpowiedzi klientowi.

3 Odciążenie HR

Kolejna opcja: ChatGPT może zautomatyzować powtarzalne zadania w procesie rekrutacji, takie jak sprawdzanie CV, planowanie rozmów kwalifikacyjnych, a nawet proces onboardingu nowych pracowników. Automatyzacja tego typu zadań pozwoli specjalistom HR na skupienie się na bardziej strategicznych działaniach i skróci czas poszczególnych procedur.

4 Szkolenia

ChatGPT może zapewnić pracownikom natychmiastowy dostęp do materiałów szkoleniowych i odpowiedzieć na pytania dotyczące warsztatów czy programów rozwojowych. Specjaliści HR mogą również automatyzować zadania administracyjne za pomocą ChatGPT, w tym planowanie sesji szkoleniowych lub wysyłanie przypomnień pracownikom o nadchodzących wydarzeniach.

Oszczędności i odciążenie działów IT

Specjaliści przekonują, że alians RPA z ChatemGPT przełoży się na oszczędności i ograniczenie problemów związanych ze złożonością firmowych systemów IT. Pracownik sam – bez udziału informatyków – może wdrożyć i kontrolować bota, który wykonuje za niego powtarzalne zadania automatycznie.

„Modele AI, zasilone w odpowiedni i sprawdzony sposób wiarygodnymi danymi klienta, jeszcze bardziej usprawnią procedury firmowe i pozwolą w bezpieczny sposób wprowadzać duże oszczędności na co dzień” – przewiduje Przemysław Lewicki, prezes Saio.