Resort finansów chce wprowadzić wymóg zatrudnienia, aby skorzystać z ulgi IP Box – taką zmianę przewiduje projekt ustawy, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów. Może zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym kwartale. Prawdopodobnie oznacza to, że programiści pracujący na B2B i przedsiębiorcy, stracą prawo do ulgi IP Box, jeżeli nie zatrudniają pracowników. Ponadto podstawa obliczenia daniny solidarnościowej (4 proc. dochodu ponad 1 mln zł) ma objąć dochody opodatkowane IP Box.

Zmiana jest częścią większego pakietu modyfikacji w PIT i CIT, które mają uszczelnić system podatkowy. W przypadku IP Box może oznaczać, że małe i jednoosobowe firmy pożegnają się z ulgą, a większe przedsiębiorstwa niekoniecznie.

Ulga IP Box umożliwia skorzystanie z preferencyjnej stawki podatku dochodowego (5 proc.), m.in. specjalistom IT posiadającym tzw. kwalifikowane IP, czyli prawo własności intelektualnej (np. do oprogramowania, patentów). Warunkiem korzystania z ulgi jest także prowadzenie działalności B&R, bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP.

W minionych latach fiskus niejednokrotnie próbował – z różnym powodzeniem – podważać prawo do ulgi. Sprawy nie raz trafiały do WSA.