Thales jest zainteresowany przejęciem biznesu cyberbezpieczeństwa Atosa. Możliwa wartość transakcji to 3 mld dol. – twierdzi Reuter. Według nieoficjalnych informacji Thales rozmawia z funduszami inwestycyjnymi, takimi jak Bain Capital i CVC Capital Partners w celu przygotowania wspólnej oferty.

Atos: nie sprzedajemy

Jednak Atos zaprzecza, że zamierza sprzedać swój biznes cyberbezpieczeństwa. Thales twierdzi natomiast, że żadne rozmowy w tej sprawie się nie toczą. Zadeklarował jednak, że jest „potencjalnie zainteresowany zakupem dowolnego zasobu cyberbezpieczeństwa, jaki byłby na sprzedaż”.

Jak zaznacza, ma „jasną strategię dotyczącą przejęć”, koncentrując się na wzmocnieniu trzech głównych segmentów biznesowych. Cyberbezpieczeństwo jest jednym z nich.

Thales to francuski koncern, który dostarcza rozwiązania dla różnych sektorów, jego specjalność to transport, wojskowość, tożsamość cyfrowa i cyberbezpieczeństwo, lotnictwo i kosmonautyka.

Zarówno Thales, jak i Atos mają swoje oddziały w Polsce.

W maju 2021 r. Thales i Atos połączyli siły, tworząc wspólną spółkę o nazwie Athea, skoncentrowaną na rozwiązaniach AI oraz big data i klientach z sektora militarnego i służb.

Atos zaczął rok z kłopotami

Dla Atosa nowy rok zaczął się nienajlepiej. Koncern wydał ostrzeżenie w sprawie zysków, po tym jak wyszedł na jaw szereg problemów, które będą miały negatywny wpływ wyniki firmy. Chodzi m.in. o zmiany w realizacji umów i opóźnienia w projektach.

Nowy CEO Radolphe Belmer zapowiedział, że w lutym przedstawi plan uzdrowienia sytuacji.

Według aktualnej prognozy przychody Atosa w 2021 r. spadły o 2,4 proc. r/r, do 10,8 mld euro.