.

Może dojść do sprzedaży działu cyberbezpieczeństwa Atosa. Francuskie władze rozważają zgodę na tatą transakcję. Nabywcą ma być Thales – według nieoficjalnych informacji francuskich mediów. Atos nie komentuje tych doniesień. Wynika z nich, że Paryż chce stworzyć francuskiego czempiona cyberbezpieczeństwa. Państwo ma udziały w Thalesie. Istotna jest też rola obu firm w sektorze wojskowym.

Informacje o możliwości przejęcia biznesu security Atosa przez Thales krążyły kilka miesięcy temu, ale spotkały się z dementi.

Nowe spekulacje pojawiają się wkrótce po zapowiedzi rewolucji w Atosie. Analizowany jest podział firmy na dwie części: TFCo (usługi infrastruktury zarządzanej, centra danych i hosting, cyfrowe miejsce pracy, usługi profesjonalne, BPO) oraz Evidian, obejmujący obszar Digital (chmura, cyfrowa transformacja, dekarbonizacja) oraz Big Data & Security (cyberbezpieczeństwo, HPC, rozwiązania brzegowe, systemy krytyczne).

Zatem bezpieczeństwo cyfrowe powinno przypaść nowemu podmiotowi o nazwie Evidian. Podział miałby nastąpić do II poł. 2023 r. W związku ze zmianami rezygnację złożył CEO Atosa, Rodolphe Balmer.

Plan podziału francuskiej firmy pojawił się kilka miesięcy po tym, jak Atos ujawnił problemy z realizacją niektórych kontraktów i gorsze od spodziewanych wyniki za 2021 r.