Ponad 46 proc. osób pracujących w sektorze IT nie rozstaje się z komputerem po pracy, tworząc własne gry lub aplikacje – wynika z badania “Programista po godzinach”, przeprowadzonego przez Just Join IT.

W kategorii nowe technologie, oprócz wspomnianego wcześniej programowania aplikacji i gier, osoby z branży IT jako swoje hobby wskazywały najczęściej elektronikę (19,7 proc.), grafikę komputerową (11,6 proc.) oraz druk 3D (8,3 proc.).

Większość – 63 proc. badanych – poświęca swojemu hobby 3-10 godzin tygodniowo, a 14 proc. 10-20 godzin w tygodniu.

Ludzie z branży mają też inne życie poza IT. Np. języki obce i historia są częściej ich hobby (42,2 proc.) niż nauki ścisłe. Astronomią, fizyką, chemią i matematyką, po godzinach pracy interesuje się w sumie 36,8 proc. badanych.

Będąc w domu, zatrudnieni w obszarze IT łapią za garnki i patelnie. Np. gotowanie i pieczenie to ulubione zajęcie 35,2 proc. pytanych.

Trzy na cztery osoby słuchają muzyki, co czwarty gra na instrumencie, a 12 proc. śpiewa po zakończeniu pracy nad projektem.  

Ponad 80 proc. deklaruje, że uprawia jakikolwiek sport, najczęściej jeździ na rowerze (36,8 proc.), biega (20,6 proc.) i gra w piłkę nożną (11,8 proc.).

Dane są o tyle istotne dla pracodawców, że jedna czwarta specjalistów IT deklaruje, iż szuka pracy związanej z pasją.

———————————————————-

W badaniu wzięło udział 700 osób, najwięcej z obszaru backendu (32,1 proc.), technologie frontendowe reprezentowało 18 proc., a 9,5 proc. to testerzy oprogramowania.