Przedsiębiorstwa będą ograniczać nakłady na tradycjne IT: komputery, urządzenia mobilne, infrastrukturę serwerów i pamięci masowych oraz na usługi IT.

Optymistycznie oceniają możliwości finansowania inwestycji w chmurę i nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję oraz internet rzeczy – według globalnej ankiety IDC.

Wprawdzie są firmy, które ruszyły na zakupy np. laptopów potrzebnych do pracy zdalnej, ale wyniki ankiety potwierdzają, że nakłady na te produkty spadną, ponieważ wiele firm będzie redukować wydatki kapitałowe. Natomiast z cloud computing raczej nie będzie tego problemu.

„Chmura wydaje się odporna. Niektóre firmy nadal zwiększają swoje wydatki, podczas gdy inne koncentrują się na sposobach obniżenia kosztów w krótkim okresie” –  komentuje Stephen Minton, wiceprezes grupy Customer Insights & Analysis w IDC.

Nabywcy IT zacisnęli pasa

Nowe dane pokazują, jak szybko wyparował optymizm przedsiębiorców po wybuchu pandemii. Decydenci odpowiedzialni za zakupy IT praktycznie z tygodnia na tydzień tracili ochotę na inwestycje.

Indeks technologiczny Covid-19 opracowany przez IDC odzwierciedla wskaźnik zmian w perspektywach wydatków na IT. Wynik powyżej 1000 pkt wskazuje, że oczekiwany jest wzrost wydatków na IT, a poniżej 1000 pkt – spadek.

Indeks oparto na dwóch zmiennych: globalnym badaniu nabywców rozwiązań IT dla przedsiębiorstw oraz na złożonym wskaźniku rynkowym (uwzględnia dane krajowe dotyczące wpływu różnych czynników, jak liczba infekcji, regulacje w zakresie izolacji społecznej, rządowe wsparcie dla biznesu).

 

COVID-19 Tech Index Marzec Kwiecień
Zamiary nabywców IT 1023 1006
Wskaźniki rynkowe 988 969
Wartość indeksu 1005 987

Źródło: IDC

 

Indeks jest globalny, natomiast co do różnych regionów, to m.in. w Europie zaobserwowano większy pesymizm – przedsiębiorcy oczekują spadków. Lepsze nastroje widać w USA, co jednak może wynikać z opóźnienia reakcji na Covid-19. Zdaniem analityka w kolejnych okresach optymizm za oceanem przygaśnie.

Co ciekawe, wskaźniki rynkowe są bardziej negatywne niż zamiary nabywców IT – według badania. Ekonomiści znacznie obniżyli prognozy na resztę 2020 r. Nadal jednak panuje spora niepewność co do dalszego rozwoju wydarzeń. Tempo ożywienia gospodarczego w drugiej połowie roku pozostaje najważniejszą niewiadomą.

 

COVID-19 Tech Index pokazuje negatywną zmianę nastrojów nabywców IT i wskaźników rynkowych od początku 2020 r.

 

Źródło: IDC