Pod względem cyfryzacji biznesu Polska jest jedynie o 1 pkt poniżej średniej dla regionu CEE – według raportu fundacji Digital Poland, przygotowanego we współpracy z Microsoftem. Nasz kraj uzyskał 99 pkt.

Jest natomiast znacznie lepszy pod względem odsetka firm zatrudniających specjalistów w dziedzinie technologie informacyjno-komunikacyjne, osiągając wynik o 35 pkt proc. wyższy od średniej dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Opóźnieni z chmurą

Nasz kraj pozostaje jednak w tyle pod względem odsetka przedsiębiorstw, które kupują i wykorzystują chmurę obliczeniową (9 pkt proc. poniżej średniej dla Europy Środkowo-Wschodniej), co z kolei jest silnie związane z wyższym poziomem innowacji i produktywności.

Administracja coraz bardziej cyfrowa

Co ciekawe, to kolejne badanie obalające przekonanie o zapóźnieniu cyfrowym polskiej administracji. W kategorii cyfryzacja sektora publicznego Polska jest o 13 pkt. proc. powyżej średniej dla regionu.

Jeśli zaś chodzi o wskaźnik za interakcję społeczeństwa z państwem za pośrednictwem technologii cyfrowych, jesteśmy 45 pkt ponad przeciętną w CEE. Innymi słowy, cyfrowe usługi publiczne są u nas bardzo popularne tam, gdzie są dostępne.

Polskie szkoły zapóźnione w nauczaniu online

Z badania wynika, że głównym obszarem dalszego rozwoju powinno być zwiększenie odsetka szkół posiadających platformy nauczania online – tutaj kraj uzyskał wynik 79 pkt, czyli ponad 20 pkt mniej niż średnia europejska.

Infrastruktura i gospodarka cyfrowa. Jest co poprawiać

W kategorii infrastruktura cyfrowa Polska uzyskała 101 pkt (1 pkt ponad średnią CEE), jednak słabiej wypadamy w zakresie łączności stacjonarnej i dostępności pasma dla sieci komórkowych.

Wciąż stosunkowo niewielkie są inwestycje w Polsce w ICT, chmurę, AI i IoT – aż 10 pkt poniżej średniej w regionie.

Polskie ICT eksportowym przebojem

W kategorii gospodarka cyfrowa Polska wypadła o 3 pproc. gorzej od średniej dla badanych krajów z regionu. Polska przewyższa jednak średnią w CEE o 11 pproc. jeśli chodzi o eksport ICT.

Nieźle mamy rozwinięty e-handel, gdzie Polska osiąga również wyniki powyżej średniej dla regionu w (108), a dla elektroniki użytkowej (111).

Jest jednak poniżej średniej pod względem udziału specjalistów z dziedziny ICT w całkowitym zatrudnieniu (93) oraz wkładu sektora ICT w PKB (76).

Trzeba inwestować w umiejętności cyfrowe

W kategorii kapitał ludzki nasz kraj uzyskał najmniej punktów – 86, co jest o 14 pkt niższym wynikiem od średniej dla Europy Środkowo-Wschodniej pod względem poziomu umiejętności cyfrowych wśród ogółu społeczeństwa.

Według autorów umiejętności te są najsilniej skorelowane z wyższymi wynagrodzeniami, większą produktywnością i działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju, więc dalsze inwestycje w tym zakresie przyniosą istotne korzyści. Kluczowym priorytetem, jak i szansą dla cyfryzacji w Polsce, jest według raportu zwiększenie inwestycji w nowe pokolenie inżynierów oraz we wzrost udziału kobiet w branży.


W raporcie Fundacji Digital Poland i Microsoftu dokonano analizy 55 wskaźników w podziale na pięć obszarów: cyfryzacja biznesu, cyfryzacja sektora publicznego, infrastruktura cyfrowa, gospodarka cyfrowa oraz kapitał ludzki. Całkowity poziom rozwoju cyfrowego Polski wynosi 98 pkt, tj. 2 pkt poniżej średniej dla krajów CEE (100).