Zapotrzebowanie na rozwiązania cyfrowe powinno jeszcze przyspieszyć, gdy na dobre pożegnamy (oby) zagrożenie zarazą.

Cyfryzacja, digitalizacja i automatyzacja procesów będzie zjawiskiem, które najbardziej przybierze na sile po pandemii – tak uważa 82 proc. pracodawców według raportu OLX. Na drugim miejscu wymieniono rozwój adaptacyjności przedsiębiorstwa (81 proc.), co również raczej nie odbędzie się bez udziału narzędzi informatycznych.

Wśród kompetencji, jakie będą wymagane u pracowników po pandemii, na czele wymieniono umiejętności miękkie, które najwyraźniej zyskują na znaczeniu (zdolność do współpracy, odporność na stres, dobre zarządzanie czasem). Wiedza z obszaru IT znalazła się na dole listy oczekiwań (53 proc.).

Jak jednak zauważono w raporcie, cyfryzacja i rozwój nowych technologii zwiększą zapotrzebowanie na osoby, które będą tworzyć, testować i obsługiwać rozwiązania IT. Spadnie popyt na wykonawców prostych, powtarzalnych czynności.

Fachowcy z innych krajów dla polskiego IT

Utrzymującą się lukę kadrową na rynku IT (brakuje ok. 50 tys. specjalistów) zapełnią niekoniecznie rodzimi fachowcy. Jak zauważono, polskie firmy IT zaczynają zatrudniać pracowników z krajów rozwijających się, aby pozyskać potrzebne kompetencje i zmniejszyć koszty.

Jeśli chodzi o oferty pracy na OLX, to odnotowano wzrost zapotrzebowania w obszarze big data, e-mobility, energii odnawialnej. Poszukiwani są specjaliści IT i developerzy aplikacji.

Wciąż brakuje sprzętu do pracy zdalnej

Na popyt na urządzenia końcowe nadal może mieć wpływ niewystarczające wyposażenie zdalnych biur. Otóż 21 proc. firm sygnalizuje problemy z pracą zdalną, a najważniejszym z nich jest brak sprzętu, internetu i problemy techniczne (49 proc.).

Z danych wynika również, że pracownicy wracają z domów do miejsc zatrudnienia – 46 proc. firm nadal korzysta ze zdalnych pracowników, a 40 proc. działało w trybie home office, ale już tego nie robi. Im większa firma, tym bardziej polega na pracy zdalnej – wynika z badania.

Dane pochodzą z raportu „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”. Badania przeprowadzono przy współpracy z ARC Rynek i Opinia.