Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach międzynarodowej akcji zlikwidowali infrastrukturę informatyczną, znajdującą się na terenie Polski, wykorzystywaną do szyfrowanej komunikacji pomiędzy członkami zorganizowanych grup przestępczych.

Ekipy CBZC wspólnie z funkcjonariuszami niemieckiej policji, a także z pomocą pracowników NASK dokonały 6 przeszukań na terenie kraju.

Zabezpieczono serwery o pojemności 30 TB, 32 szt. pamięci masowej o pojemności 30 TB i inny sprzęt. Jak podaje policja, zlikwidowana infrastruktura służyła do działalności przestępczej poprzez wyłączenie szyfrowanego komunikatora Crypto-Messenger Exclu.

Śledztwo nadzoruje lubelska prokuratura regionalna. Operację przygotowywano od kilku tygodni. Doszło do niej 3 lutego. Jednocześnie do działania ruszyły służby w Niemczech, Holandii i Belgii.

Policja w Holandii przeprowadziła 79 rewizji, zatrzymano 42 osoby, odkryto dwa laboratoria narkotykowe i palarnię kokainy. Zostały zabezpieczone narkotyki i ponad 4 mln euro w gotówce.

Sprzęt znaleziony przez funkcjonariuszy w nielegalnej serwerowni (zdj. CBZC).