Policja zatrzymała 10 osób, należących do zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do systemu gabinet.gov.pl fałszywych certyfikatów poświadczających szczepienie na Covid-19. Przeszukano 11 miejsc. Akcję przeprowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Krakowa wspólnie z warszawskim wydziałem Biura Spraw Wewnętrznych Policji.

Według śledczych sprawcy wprowadzili do systemu ok. 4 tys. fałszywych certyfikatów, inkasując za to ok. 4 mln zł. Krakowska prokuratura okręgowa przedstawiła zarzuty w sumie 11 osobom o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i poświadczenie nieprawdy. Wobec 9 zatrzymanych zastosowano 3-miesięczny areszt.

Podejrzani to osoby w wieku od 21 do 41 lat. Grozi im od 6 miesięcy do 8, 12 lub 15 lat pozbawienia wolności, w zależności od zarzucanych czynów. Policja nie podała, w jaki sposób umieszczali podrobione dokumenty w gabinet.gov.pl i jak trafiono na ich trop. Sprawa ma charakter rozwojowy, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.