Cryptowall wymusza największy okup
Okazuje się, że Cryptowall to jak dotąd najskuteczniejsze złośliwe oprogramowanie typu ransomware.

W listopadzie 2015 r. organizacja Cyber Threat Alliance (CTA), w skład której wchodzą m.in. Symantec, Fortinet, Intel Security i Palo Alto szacowała, że cyberprzestępcom przy użyciu złośliwego kodu CryptoWall 3.0, należącego do kategorii ransomeware (wymuszanie okupu), udało się ograbić ofiary z całego świata na łączną sumę 325 mln USD.
Szacunki wynikają z analizy portfeli kryptowaluty bitcoin, najwyraźniej należących do przestępców. Wysokość okupu nie była stała i zależała od regionu, w którym był przeprowadzany atak. Firma Imperva, która opublikowała raport przedstawiający mechanizm przestępstwa i jego skalę, twierdzi że w USA było to średnio 700 USD a w Izraelu, Rosji i Meksyku „jedynie” 500 USD. Imperva tłumaczy, że skala procederu jest tak duża, bo przestępcom udaje się zachować anonimowość. Najczęściej dystrybuowali oni złośliwy kod za pomocą Google Drive, a sieć TOR służyła im do ukrycia transakcji liczonych w bitcoinach.
Raport Impervy można pobrać tutaj
Podobne aktualności
Uwaga na nowe zagrożenie ransomware. Okup do 55 mln dol.
Cisco alarmuje, że wycieki kodu przyczyniają się do powstania nowych gangów.
Ponad 60 proc. firm było celem ataku ransomware w 2022
Co więcej, z raportu Fortinet wynika, że aż połowa z tych przeprowadzonych na całym świecie ataków zakończyła się sukcesem cyberprzestępców.
Ransomware w ubezpieczeniach od cyberataku
21 proc. firm odkryło, że oprogramowanie ransomware jest wyraźnie wyłączone z ich ubezpieczenia.