Liczba ofert pracy w sektorze IT zwiększyła się o 65 proc. wobec ub.r. – według badania ManpowerGroup i HRlink. To druga pod względem skali wzrostu zapotrzebowania branża (po FMCG). Dane porównują styczeń – lipiec 2020 r. z analogicznym okresem 2019 r.

Jednak największy skok – o 104 proc. – odnotowano w I kw. br. W II kw. br. liczba ofert IT była podobna jak przed rokiem.

Jak wskazała prawie połowa badanych pracodawców, w czasie pandemii nie jest łatwiej pozyskać pracownika niż wcześniej, w szczególności w takich branżach jak IT i e-commerce.

Duży wzrost ilości ofert może być też związany z tym, że firmy wykorzystują więcej kanałów dotarcia do kandydatów i publikują więcej ogłoszeń, nawet pomimo mniejszej liczby prowadzonych rekrutacji.

Przede wszystkim pieniądze

Według raportu co drugi pracownik (48 proc.) ze wszystkich ankietowanych branż jest gotowy na zmianę pracy w trakcie pandemii, jeśli otrzyma wyższe wynagrodzenie. Co piąty (18 proc.) jako warunek wskazuje lepsze możliwości rozwoju zawodowego, a co czternasty (7 proc.) propozycję ciekawszych obowiązków.

Pieniądze są więc nadal zdecydowanie najważniejsze dla pracowników, a potwierdzają to kolejne odpowiedzi – na pytanie, co może powstrzymać pracownika przed odejściem: 46 proc. respondentów deklaruje, że nie złoży wymówienia, jeśli pracodawca zaoferuje wyższą płacę, a 18 proc. – gdy zaproponuje stabilne zatrudnienie. Dla 11 proc. warunkiem pozostania w firmie jest poprawa relacji z przełożonym i atmosfery w zespole. Tyle samo osób nie odejdzie, jeśli dostanie awans.

Co do modelu pracy, to 75 proc. ankietowanych preferuje model mieszany (biuro zamiennie z home office). Reszta chce siedzieć tylko w domu albo pracować wyłącznie w firmie.

Wymagania wskazówką dla pracodawców

„Motywatory finansowe od zawsze były jednym z kluczowych czynników w procesie zmiany pracy. To, co jest istotną informacją płynącą z naszego badania to odsetek pracowników motywowanych przez pozafinansowe elementy” – twierdzi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

Według niej dane to sygnał dla pracodawców, ile talentów mogą przyciągnąć, jeśli zadbają o ich rozwój zawodowy, możliwość udziału w nowych projektach, stabilne zatrudnienie itd.

Twardo żądają miękkich kompetencji

Stwierdzono, że pandemia zmienia wymagania wobec kandydatów. W tym roku firmy przywiązują większą wagę do kompetencji miękkich, jak umiejętność komunikacji, współpracy w zespole, dobrej organizacji pracy, adaptacji do zmieniającej się sytuacji.

Badanie ManpowerGroup i HRlink zostało zrealizowane 7-24 sierpnia br. w reprezentatywnej grupie 130 firm i 558 pracowników.