Średnia cena NAND Flash w I kw. 2020 r. pójdzie w górę o 5 proc. (kw./kw.), a w II kw. 2020 r. o kolejne 5 proc. – prognozuje DRAMeXchange, dywizja TrendForce.

Ponieważ pandemia rozwinęła się szybciej niż można było sobie wyobrazić, w drugiej połowie roku możliwe są spadki cen – zdaniem analityków.

SSD klasy enterprise – do chmury i do magazynu

Powodem wzrostów w I poł. 2020 r. jest zwłaszcza duże zapotrzebowanie na nośniki SSD dla przedsiębiorstw. Kupują je w znacznej skali dostawcy usług chmurowych w USA i Chinach. Ponadto producenci różnego sprzętu wyposażanego w SSD chcą jak najszybciej zgromadzić bezpieczne zapasy tych podzespołów w obawie przed dalszym rozwojem zarazy. Dlatego tego rodzaju nośniki mogą podrożeć nawet o 15 proc. w II kw. br.

Mimo że na rynku spot oraz w kanale sprzedaży ceny niektórych markowych SSD topnieją z powodu słabego popytu, stawki kontraktowe za "wafle" wciąż idą w górę. Ceny w II kw. br. przypuszczalnie podniesie gromadzenie zapasów dysków SSD klasy enterprise i stosunkowo nieduża podaż NAND Flash, bo najwięksi dostawcy już zmniejszyli inwestycje na ten rok. Szacuje się, że w przeliczeniu na bity wzrost produkcji w 2020 r. wyniesie 30 proc. r/r.

Producenci PC potrzebują SSD

Także ceny kontraktowe klienckich SSD prawdopodobnie będą rosły ze względu na małą podaż, gdyż producenci przestawili się na SSD dla przedsiębiorstw, które oferują wyższe marże.

Tymczasem dostawcy PC mimo spadku produkcji w I kw. br. nadal zamawiają dyski SSD, przewidując przyszłe podwyżki cen. Możliwe nawet, że zwiększą zakupy tych komponentów w II kw. br., by utrzymać bezpieczny poziom zapasów przez resztę roku. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że ceny klienckich SSD nadal będą rosły w II kw. 2020 r., co najmniej o 5 proc. kw./kw.

Zamówienia na eMMC/UFS nie spadły, pomimo dużego ograniczenia produkcji smartfonów z powodu pandemii (o blisko 40 proc. w lutym br.). Poza tym dostawcy utrzymują zdrowy poziom zapasów i mogą przeznaczyć "wafle" pierwotnie wytworzone na rynek smartfonów na produkcję dysków SSD.

 

Prognoza wzrostu cen SSD i NAND Flash w II kw. 2020 r.

Kategoria produktów Średni wzrost ceny w II kw. 2020 r. wobec I kw. 2020 r.
SSD klasy enterprise 10-15%
Klienckie SSD 5-10%
eMMC/USF 5-10% do elektroniki konsumenckiej, 0-3% do urządzeń mobilnych
2D NAND Flash 5-10%
3D NAND Flash 0-5%
W sumie 5-10%

Źródło: DRAMeXchange, dywizja TrendForce