Zarządzane usługi brzegowe (managed edge services) zapowiadają się na szybko rozwijający się rynek – uważa IDC.

Tylko w 2021 r. przychody z tego tytułu wzrosną o 43,5 proc. (do 445,3 mln dol.), a średnio w latach 2021 – 2024 ma być jeszcze lepiej. Przeciętny wzrost co roku powinien wynieść 55,1 proc., do sumy 2,8 mld dol. za 4 lata – według prognozy.

Przedsiębiorstwa będą coraz hojniej finansować projekty, ponieważ poszukują usług brzegowych o niskim opóźnieniu w celu usprawnienia procesów, obsługi nowych aplikacji konsumenckich, zapewnienia zgodności z suwerennością danych oraz radzenia sobie z zagrożeniami bezpieczeństwa – tłumaczą analitycy.

IDC uważa, że ​​dostawcy usług chmury publicznej lub koncerny hiperskalowe będą najważniejszymi twórcami managed edge services dzięki partnerstwu z dostawcami usług 5G.

Dostawcy sprzętu sieciowego i oprogramowania, centra danych, walczą o odgrywanie znaczącej roli w dostarczaniu usług brzegowych i kształtowania tego rynku.

Niektórzy uważają rozwiązania brzegowe za katalizator czwartej rewolucji przemysłowej, podczas gdy dostawcy CDN (content delivery network) już przenoszą swoje inwestycje na aplikacje brzegowe.

3 modele wdrożeń

Wyróżniono trzy podstawowe modele wdrażania zarządzanych usług brzegowych.

Lokalne: infrastruktura obliczeniowa jest instalowana w siedzibie przedsiębiorstwa. W tym modelu celem jest zapewnienie bardzo niskich opóźnień. Ma on zastosowanie w przemyśle, służbie zdrowia, AR/VR.

Wdrożenie dostawcy usług: zarządzane usługi są świadczone przez infrastrukturę wdrożoną na brzegu dostawcy, zarówno stacjonarne, jak i mobilne. IDC oczekuje, że ten model pobudzi rozwój szerokiej gamy zastosowań wertykalnych.

Wdrożenie CDN: usługi są świadczone przez edge computing w punktach dostępu CDN lub w lokalizacjach na krawędzi. Ten model poprawi dostarczanie treści dzięki spersonalizowanej, wysokiej jakości i interaktywnej obsłudze klienta multimedialnego.

Lokalne inwestycje będą rosły najszybciej

IDC przewiduje, że edge lokalny będzie najszybciej rozwijającym się segmentem. Tutaj wydatki mają iść w górę co roku aż o 74,5 proc.

Największym rynkiem w 2022 r. stanie się natomiast edge dostawców usług (wzrost ponad 59 proc. rocznie).

Segment brzegowy CDN będzie miał pięcioletni CAGR na poziomie prawie 42 proc.