Według GUS w br. 77,9 proc. gospodarstw domowych z co najmniej jedną osobą w wieku 16-74 lata miało przynajmniej jeden komputer. Wskaźnik ten rośnie z roku na rok. W porównaniu z 2014 r. wzrósł o 0,8 p. proc.

Dostęp do Internetu ma 75,8 proc. gospodarstw domowych – o 1 p. proc. więcej niż w roku poprzednim. W stosunku do 2014 r. udział korzystających z Internetu poprzez szerokopasmowe łącze internetowe zmniejszył się o 0,1 p. proc. Co ciekawe, więcej rodzin z dziećmi (95 proc.) miało dostęp do Internetu (w tym szerokopasmowy) oraz – co nie jest zaskoczeniem – w dużych miastach (81,2 proc.). Podobne dane dotyczą wyposażenia gospodarstw domowych w komputery – jest ich więcej w użyciu na obszarach zurbanizowanych niż wiejskich.

Większe nasycenie rynku sprzętem komputerowym hamuje brak potrzeby dostępu do Internetu i cyfrowe wykluczenie. Otóż osoby, które nie mają Internetu w domu, najczęściej twierdziły, że go nie potrzebują (63 proc.). Co ciekawe, odsetek gospodarstw, które wskazały tę odpowiedź, wzrósł w porównaniu z ub.r. Drugim istotnym powodem jest brak odpowiednich umiejętności (49,5 proc.). Takich osób także przybyło, mimo kampanii walki z cyfrowym wykluczeniem. Zbyt wysokie koszty sprzętu oraz dostępu do Internetu to również często wymieniane przeszkody w podłączeniu Internetu w domu.