Wyniki pochodzą z Barometru Gospodarczego ZPP – badania przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Wskaźnik koniunktury przewidywanej przez mały i średni biznes spadł w stosunku do III kwartału br. i wyniósł 32,34 pkt w 100-punktowej skali (średnia poniżej 50 oznacza prognozę negatywną). To najgorszy wynik w tym roku. W poprawę sytuacji gospodarczej na polskim rynku w najbliższych miesiącach wierzy tylko 9 proc. przedsiębiorców, 27 proc. przypuszcza, że nic się nie zmieni, a reszta spodziewa się, że będzie gorzej.

– Nastroje w firmach pogarszają się, co przekłada się na konkretne działania – komentuje Tomasz Pruszczyński, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców  Możemy mieć bardzo trudny pierwszy kwartał przyszłego roku.

Również prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak, nie jest optymistą.

– Trend z kolejnych fal badania jest niestety stały i jest to droga w dół. Wątpię, czy długo uda się obecną sytuację podtrzymywać metodami socjalistycznymi. Zdaje się, że do akcji musi wkroczyć kapitalizm, czyli bankructwo niewydolnych, niepotrzebnych, nietrafionych itd. To bolesne, ale nic innego chyba nie oczyści sytuacji. Zresztą arsenał socjalistycznych naboi już się wyczerpał. Puste pieniądze też można drukować tylko przez pewien czas  mówi Cezary Kaźmierczak.