Co dziesiąta firma bez backupu
Wyniki badan Acronis World World Cyber ??Protection Week 2020 pokazują, że większość firm oraz gospodarstw domowych tworzy kopie zapasowe. Niestety, robią to ze zbyt małą regularnością.

Coroczna ankieta Acronis, przeprowadzona wśród gospodarstw domowych oraz firm, pokazuje zwyczaje użytkowników w zakresie ochrony danych. Pozytywną tendencją jest tworzenie kopii zapasowych przez 91 proc. użytkowników indywidualnych. Natomiast tym co może martwić, jest fakt, iż 68 proc. z nich traci dane w przypadkowego usunięcia, awarii sprzętu lub oprogramowania lub nieaktualnej kopii zapasowej.
W przeszłości badania Acronisa obejmowały wyłącznie konsumentów, natomiast w ubiegłym roku firma rozszerzyła zakres ankiety o przedsiębiorstwa oraz instytucje. Tegoroczne badanie pokazuje zarówno pozytywne, jak i negatywne nawyki związane z tworzeniem kopii zapasowych przez specjalistów IT. Zasadniczo organizacje wykonują kopie zapasowe danych i urządzeń z dużą częstotliwością – przechodząc z harmonogramu miesięcznego w ubiegłym roku do harmonogramu tygodniowego lub nawet codziennego w tym roku. Największa grupa specjalistów IT (28 proc) przyznała, że tworzy kopie zapasowe elementów infrastruktury IT co najmniej raz w tygodniu. Natomiast 15 proc. organizacji wykonuje ten proces kilka razy dziennie. Pewnego rodzaju zaskoczeniem jest informacja, iż co dziesiąta firma w ogóle nie robi backupu.
Według danych `zawartych w raporcie Acronisa 42 proc. organizacji doświadczyło utraty danych, co spowodowało przestoje, zaś 41 proc. zaobserwowało utratę wydajności lub zanotowało stratę finansową, będącą pokłosiem niedostępności danych. Ponadto 17 proc. użytkowników indywidualnych i 20 proc. przedsiębiorstw stosuje hybrydowe kopie zapasowe: w zasobach lokalnych i w chmurze.
Podobne aktualności
Trzy nowe marki w portfolio Dagmy
Jeden nowy dostawca w portfolio Dagmy będzie dystrybuowany w Polsce na wyłączność. Nowością są też dwie obecne już na naszym rynku marki.
Veeam: przestarzałe narzędzia i brak wiedzy utrudniają transformację
Jak wynika z raportu firmy Veeam „Data Protection Trends” za rok 2020, globalne przedsiębiorstwa chętnie korzystają z dobrodziejstw transformacji cyfrowej, jednak zmagają się przy tym z problemem przestarzałych rozwiązań do ochrony danych i zarządzania nimi.