Co dalej z ACTA
Prosimy o jasne oświadczenie, czy zostały już ujawnione wszystkie dokumenty dostępne administracji publicznej w sprawie ACTA – apelują do premiera organizacje pozarządowe. Oferują pomoc w konsultacjach społecznych.

Grupa organizacji pozarządowych, w tym Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania i Fundacja Nowoczesna Polska wysłały w piątek oświadczenie do premiera Donalda Tuska i ministra Michała Boniego w związku z ujawnieniem dokumentów negocjacyjnych dotyczących ACTA.
Organizacje proszą przedstawicieli rządu o informację, czy upubliczniono wszystkie dostępne dokumenty. Jeśli nie, chcą wyjaśnienia, dlaczego coś ukryto. Dotyczy to także informacji objętych klauzulą tajności. Autorzy oświadczenia liczą m.in. na działania rządu w celu ujawnienia mandatu negocjacyjnego, wytycznych, sprawozdań przedstawianych przez Komisję Radzie UE. Zaoferowano rządowi pomoc w konsultacjach społecznych. Organizacje poinformowały, że w odpowiedzi na apel Rzecznika Praw Obywatelskich, 5 wyższych uczelni zaplanowało debaty publiczne. Zaapelowano o udział w spotkaniach przedstawicieli administracji.
W weekend przez Europę przetoczyła się fala protestów przeciwko ACTA. Najwięcej ludzi wyszło na ulice niemieckich miast (w Monachium – ok. 16 tys.). Demonstrowano także w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Wilnie, Sofii i wielu mniejszych ośrodkach.
Niemcy zdecydowały się odłożyć podpisanie ACTA. Oficjalnie – z powodów formalnych.
Podobne aktualności
Wasko odpiera zarzuty
Spółka zabrała głos po aresztowaniu w ub. tygodniu jej prezesa w związku z podejrzeniem korupcji. W oświadczeniu wyraża przekonanie, że zarzuty są nieuzasadnione, a cała sprawa nie wpływa na działalność przedsiębiorstwa.
Samsung: testy naszego sprzętu są uczciwe
Producent zaprzecza informacjom, że może manipulować testami zużycia energii w telewizorach. Głos w tej sprawie zabrał polski oddział.
ZyXEL: luka Shellshock nie grozi naszym produktom
Bramy, produkty komunikacyjne i szerokopasmowe marki ZyXEL nie są podatne na lukę zabezpieczeń o nazwie Shellshock – zapewnia producent.